8 квітня, 2025
Противірусна жувальна гумка допомагає у зниженні поширеності грипу та герпесу

Вірусні захворювання спричиняють глобальні проблеми охорони здоров’я та значні економічні витрати: наприклад, щорічні сезонні епідемії грипу створюють збитки, що перевищують 11,2 мільярда доларів тільки у США. Тим часом вірус простого герпесу-1 (ВПГ-1), який поширюється в основному оральним шляхом, інфікує понад дві третини населення світу і є основною причиною інфекційної сліпоти. Низькі показники вакцинації проти вірусів грипу та відсутність вакцини проти ВПГ-1 підкреслюють необхідність нового підходу, спрямованого на зниження вірусного навантаження в місцях контакту. Із цієї причини вчені зосереджуються на способах захисту ротової порожнини, через яку збудники проникають в організм.
Під час нового дослідження, опублікованого в Molecular Therapy, учені зі Школи стоматологічної медицини Університету Пенсильванії (США) разом із колегами з Фінляндії змогли створити жувальну гумку, що чинить противірусну дію. Науковці спиралися на свою попередню роботу, яка зараз проходить клінічне випробування: подібний підхід спромігся зменшити SARS-CoV-2 у слині пацієнтів із COVID-19 або зразках мазків на понад 95 %. Учені створили жувальну гумку, що містить гіацинтові боби Lablab purpureus, які містять противірусний білок-пастку (FRIL). За походження FRIL є лектином, тобто білком, що може зв'язувати вуглеводи та глікополімери. Отже, ця молекула може захоплювати віруси, які експресують N-глікани на своїй зовнішній оболонці.
Попередні експерименти показали, що FRIL є ідеальним кандидатом для нейтралізації двох вірусів простого герпесу (HSV-1 і HSV-2) і двох штамів грипу А (H1N1 і H3N2). Дослідники вже визначили концентрацію білка, яка необхідна для створення ефективного противірусного захисту в ротовій порожнині. Лише 40 мг FRIL у жуйці вагою приблизно 2 г достатньо для зниження вірусного навантаження на понад 95 %, тобто показників, які були в попередніх дослідженнях із SARS-CoV-2.
Важливо, що дослідники підготували жуйку як лікарський продукт клінічного класу відповідно до специфікацій органів регулювання лікарських засобів. Зараз учені очікують на визнання їхнього винаходу безпечним. Після цього заплановано розпочати клінічні випробування з людьми для мінімізації зараження та передачі вірусів грипу і герпесу.
Джерело: https://www.cell.com/molecular-therapy-family/molecular-therapy/fulltext/S1525-0016(24)00808-6