Головна Новини Інфекційні хвороби Що таке бактеріоцини та чи можуть ці сполуки стати новим проривом у лікуванні резистентних бактеріальних збудників?

14 квітня, 2025

Що таке бактеріоцини та чи можуть ці сполуки стати новим проривом у лікуванні резистентних бактеріальних збудників?

Що таке бактеріоцини та чи можуть ці сполуки стати новим проривом у лікуванні резистентних бактеріальних збудників?

Кількість інфекцій, які неможливо лікувати за допомогою сучасних препаратів, зростає та становить одну з найбільших загроз для здоров’я людини. Із цієї причини розроблення нових антибіотиків для лікування супербактерій, патогенів, стійких до всіх відомих засобів, є глобальним пріоритетом. Бактеріоцини є білковими або пептидними сполуками, які продукуються бактеріями для знищення інших мікробіологічних представників, переважно близькоспоріднених штамів. Ці молекули мають бактеріостатичну або бактерицидну дію і часто діють шляхом порушення цілісності клітинної мембрани збудника.

Останні дослідження показали, що доза епідерміцину NI01 – антибіотичної сполуки, розробленої компанією Amprologix з Університету Плімута (Велика Британія), – настільки ж ефективна для знищення метицилінрезистентного Staphylococcus aureus (MRSA), як і поточні стандарти лікування. Результати було здобуто за допомогою надійної моделі інфекції шкіри MRSA, і автори дослідження зазначають, що це виправдовує подальші експерименти. Зокрема, учені планують провести наукову розвідку, щоби перевірити, чи можна створити антибактеріальний крем на основі епідерміцину, який можна наносити на шкіру. 2025 року очікується початок клінічних випробувань, а 2026 року науковці визначатимуть ефективність застосування інгаляційної форми препарату для лікування бактеріальних пневмоній. У разі успіху компанію очікує потенційна ринкова можливість на 200 мільйонів доларів.

Метью Аптон, професор медичної мікробіології в Університеті Плімута та головний науковий співробітник Amprologix, представляє останні результати досліджень, які тривають із 2018 року, на ESCMID Global 2025, конгресі Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних захворювань. Конференцію, яка триватиме з 11 по 15 квітня у Відні, відвідають провідні експерти з інфекційних хвороб і клінічної мікробіології. Дослідники вже отримали грант у розмірі близько 1 мільйона 300 тисяч доларів на свої експерименти від Innovate UK, державної програми, що спонсорує найбільш перспективні стартапи.

Епідерміцин – це бактеріоцин, який синтезується певними штамами Staphylococcus epidermidis. Він є антибактеріальним пептидом із вузьким спектром дії, головним чином спрямованим проти грампозитивних бактерій, включно з різними штамами Staphylococcus aureus, зокрема метицилінрезистентними представниками. Епідерміцин порушує цілісність клітинної мембрани бактерій, створюючи пори, через які відбувається витік іонів та молекул із клітини. Це призводить до порушення електрохімічного потенціалу, метаболічного колапсу й загибелі клітини збудника. Завдяки своїй селективності та низькій токсичності епідерміцин потенційно може використовуватись у локальній антимікробній терапії, покритті імплантів або шкіри, а також у створенні пробіотичних засобів проти колонізації шкідливими стафілококами.

Джерело: https://www.amprologix.com/project-ni01-full/#new_columns-47-71