Головна Новини Інфекційні хвороби Гепотидацин – новий метод боротьби зі стійкою до лікування гонореєю

22 квітня, 2025

Гепотидацин – новий метод боротьби зі стійкою до лікування гонореєю

Гепотидацин – новий метод боротьби зі стійкою до лікування гонореєю

Гепотидацин, антибіотик, який зараз використовується для лікування інфекцій сечовивідних шляхів, може стати новим засобом терапії гонореї. Учені перевірили препарат для лікування хвороби, спричиненої стійкими до поточних рекомендованих препаратів мікроорганізмами, і представили результати рандомізованого контрольованого дослідження третьої фази на ESCMID Global 2025 (конференція Європейського товариства клінічної мікробіології та інфекційних хвороб).

Гонорея – це поширена інфекція, що передається статевим шляхом, яка, за даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, є другим за поширеністю станом після хламідіозу. За неправильного лікування може спричинити безпліддя; окрім того, діти від інфікованих матерів можуть заразитися під час пологів. Існує нагальна потреба в нових фармацевтичних підходах до лікування гонореї, які не змінювалися з 1990-х років.

Гепотидацин – це новий синтетичний антибактеріальний препарат з унікальним механізмом дії. Він належить до нового класу топоізомеразних інгібіторів, які не є фторхінолонами, але також впливають на ферменти, що беруть участь у реплікації бактеріальної ДНК. Препарат інгібує два ключові бактеріальні ферменти – ДНК-гіразу та топоізомеразу IV, що призводить до загибелі бактерії. Завдяки особливому механізму зв’язування з ферментами гепотидацин ефективний проти бактерій, стійких до фторхінолонів. Антибіотик уже рекомендовано для лікування неускладнених інфекцій сечовивідних шляхів, зокрема спричинених Escherichia coli.

У новому дослідженні за участю 622 пацієнтів порівнювали потенційно нове лікування неускладненої гонореї (гепотидацин у таблетованій формі) з поточним стандартом (цефтріаксон ін’єкційно та пероральний азитроміцин). Учені виявили, що гепотидацин настільки ж ефективний, як і препарати, що рекомендовані сучасними настановами. Важливо те, що препарат був ефективним проти стійких штамів Neisseria gonorrhoeae. Не було виявлено жодних серйозних побічних ефектів, пов’язаних із лікуванням, тому науковці вже планують подальші дослідження. У майбутньому очікують провести більш масштабні випробування, щоб побачити вплив гепотидацину на гонорею прямої кишки та горла, а також у підлітків і представників різних етнічних груп.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(25)00628-2/abstract