Головна Новини Інфекційні хвороби Пестициди – несподівані вороги для медицини, що є причиною поширення резистентності до протигрибкових препаратів

11 червня, 2025

Пестициди – несподівані вороги для медицини, що є причиною поширення резистентності до протигрибкових препаратів

Пестициди – несподівані вороги для медицини, що є причиною поширення резистентності до протигрибкових препаратів

Експерти з інфекційних захворювань Університету Каліфорнії в Девісі (США) Джордж Томпсон та Енджел Десаї б'ють тривогу щодо ролі, яку пестициди можуть відігравати у формуванні стійкості до протигрибкових препаратів. Учені закликають до скоординованого глобального підходу до розроблення, тестування і використання засобів для боротьби з такими патогенами, як грибки та бактерії. Окрім того, завдяки роботі вчених було створено Міжвідомчу робочу групу з питань стійкості до лікарських засобів і пестицидів та їхньої ефективності, нової організації Агенції з охорони довкілля США. Завданням групи є аналіз усіх майбутніх сполук, що мають отримати дозвіл на використання від Агенції, включно з потенційним впливом на медичну практику. Томпсон і Десаї заявили, що аналогічні зусилля необхідні у глобальному масштабі.

«Ми знаємо, що широке використання антибіотиків для худоби призвело до швидкого розвитку стійкості до антибактеріальних препаратів. У нас є аналогічні занепокоєння щодо застосування протигрибкових препаратів у навколишньому середовищі», – розповідає Джордж Томпсон. Пестициди є причиною виживання та розмноження стійких грибів у довкіллі, що може загрожувати здоров'ю людини. Наприклад, використання деяких фунгіцидів у сільському господарстві призвело до поширення резистентних грибкових інфекцій у Європі. Випадки аспергільозу, спричиненого стійкими видами грибів Aspergillus і пов'язаного із застосуванням фунгіцидів, були виявлені на шести континентах.

Окремою проблемою є очевидна потреба в нових сполуках, враховуючи високу смертність через грибкові інфекції та резистентність до антимікотиків. Зараз активно розробляються два нові класи протигрибкових засобів: оротоміди (олорофім) та інгібітори Gwt1 (фосманогепікс). Проте аналогічні фунгіциди нещодавно пройшли реєстрацію в Агенції з охорони довкілля США (іпфлуфенохін, який має той самий механізм дії, що й олорофім) або перебувають на пізній стадії розроблення (амінопірифен, який має той самий механізм дії, що й фосманогепікс). Використання цих засобів та подібних речовин у сільському господарстві може загрожувати ефективності необхідних протигрибкових препаратів.

Грибкові інфекції створюють значний тягар для людей, тварин і рослин. У США щороку відбувається близько 75 000 госпіталізацій та 9 мільйонів амбулаторних звернень, пов'язаних із грибковими захворюваннями, а медичні витрати на лікування таких станів оцінюються у 6,7–7,5 мільярдів доларів на рік. Окрім того, грибкові патогени рослин спричиняють втрату від 10 до 20 % врожаю, що, за оцінками, коштує від 100 до 200 мільярдів доларів на рік. Очікується, що цей тягар зростатиме в контексті підвищення глобальної температури та поширення резистентності до протигрибкових препаратів.

Джерело: https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMp2416548