Головна Новини Інфекційні хвороби Дитяча імунізація у глобальному контексті: 50 років прогресу та сучасні виклики

25 червня, 2025

Дитяча імунізація у глобальному контексті: 50 років прогресу та сучасні виклики

Дитяча імунізація у глобальному контексті: 50 років прогресу та сучасні виклики

Із часу запуску Програми розширеної імунізації (EPI) у 1974 році світ досяг значних результатів у боротьбі з дитячою смертністю від інфекційних захворювань. За даними нового глобального аналізу, опублікованому в The Lancet, за останні 50 років вакцинація врятувала майже 154 мільйони дітей, забезпечивши понад 10 мільярдів років здорового життя. Проте, попри значний поступ, останнім часом спостерігається світовий регрес в імунізації, а пандемія COVID-19 стала ключовим фактором погіршення охоплення щепленнями.

Станом на 2025 рік понад 19 мільйонів дітей мають «нульові дози» (zero-dose), тобто вони не отримали жодної дози вакцини проти дифтерії, правця та кашлюку. І хоча із 1980 до 2019 року цей показник зменшився на 75 %, пандемія викликала зворотний тренд. Між 2020 і 2023 роками майже 13 мільйонів дітей були «втрачені» для програм імунізації. Особливо тяжких наслідків зазнали країни Африки та Південна Азія: у 2023 році понад половини всіх невакцинованих дітей проживали лише у восьми країнах, зокрема Нігерії, Індії, ДР Конго та Ефіопії.

Програма EPI, яка спочатку охоплювала вакцинацію проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку та кору, згодом була розширена. Нині вона включає вакцини проти гепатиту B, Hib-інфекції, пневмококової інфекції, ротавірусу, вірусу папіломи людини та інших збудників. Глобальні виклики – збройні конфлікти, політична нестабільність, дезінформація щодо вакцин, а також демографічне зростання – вимагають нових підходів. Згідно з Імунізаційною стратегією ВООЗ до 2030 року (IA2030), необхідно досягти охоплення понад 90 % для ключових вакцин. Проте навіть за оптимістичними прогнозами цього рівня вдасться досягти лише для вакцин проти дифтерії, правця та кашлюку.

Кількість випадків захворювань, яким можна запобігти вакцинацією, зростає. У 2024 році кількість випадків кору в Європі зросла вдесятеро, а у США за п’ять місяців 2025 року зареєстровано понад 1000 випадків кору у 30 штатах – більше, ніж за весь попередній рік. Автори дослідження закликають до трансформаційних змін, які повинні враховувати не лише логістику, але й довіру до вакцинації. Як підсумовує професор Хай Фан (Пекінський університет), «в умовах скорочення міжнародної підтримки країни повинні мобілізувати власні ресурси для забезпечення рівного доступу до імунізації».

Окрім цього, із 1 січня 2026 року в Україні стартує оновлений Національний календар профілактичних щеплень, розроблений відповідно до міжнародних стандартів. Серед ключових змін – обов’язкова вакцинація проти ВПЛ для дівчат 12–13 років, перехід на комбіновані вакцини та оновлені графіки щеплень проти гепатиту В, кору, паротиту і краснухи. Ці оновлення покликані підвищити ефективність захисту дітей і зменшити навантаження на медичну систему.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(25)01037-2/abstract