Головна Новини Інфекційні хвороби Алюміній у вакцинах: масштабне дослідження підтверджує безпечність

17 липня, 2025

Алюміній у вакцинах: масштабне дослідження підтверджує безпечність

Алюміній у вакцинах: масштабне дослідження підтверджує безпечність

Алюміній тривалий час використовується як ад’ювант у низці вакцин, зокрема, проти дифтерії, правця, кашлюка, гепатиту A і B, Hib-інфекції та пневмокока. Здатність металу посилювати імунну відповідь робить його незамінним компонентом в інактивованих вакцинах. Однак останнім часом зростає занепокоєння щодо потенційної ролі алюмінію в розвитку аутоімунних, алергічних розладів і патологій нервово-психічного розвитку. У відповідь на ці побоювання нещодавнє дослідження з Данії, опубліковане в Annals of Internal Medicine, надало вагомі докази відсутності такого зв’язку.

Дослідження охопило понад 1,2 мільйона дітей, народжених у Данії між 1997 і 2018 роками. Використовуючи дані національних медичних реєстрів, автори проаналізували інформацію про вакцинацію в перші два роки життя – саме в цей період діти отримують найбільшу кількість щеплень з алюмінієвим ад’ювантом. Особливість цього аналізу полягає в тому, що діти різних років народження отримували різні комбінації вакцин, що призводило до природної варіації в накопиченій дозі алюмінію – від 0 до 4,5 мг. Такий дизайн дослідження дозволив обмежити вплив упереджень та змішаних факторів.

Метою було оцінити, чи існує зв’язок між кількістю введеного алюмінію та ризиком виникнення 50 хронічних захворювань, зокрема розладів аутистичного спектра (РАС), розладу дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ), аутоімунних захворювань (ендокринні, гематологічні та ревматологічні), а також атопічних станів (астма, атопічний дерматит, алергічний риніт).

Результати показали: немає жодного збільшення ризику розвитку аутоімунних захворювань при більшому накопиченні алюмінію. Ба більше, алюмінієва доза не корелювала з вищою частотою алергічних розладів, навіть таких поширених, як астма чи екзема. Щодо розладів нервово-психічного розвитку, спостерігалася навіть несподівана незначна зворотна асоціація: зростання кумулятивної дози алюмінію на 1 мг супроводжувалося зниженням ризику РАС на 7 %, а РДУГ – на 10 %.

Результати данського дослідження суперечать даним попередніх невеликих когортних робіт, які вказували на слабкий зв’язок між алюмінієм у вакцинах і підвищеним ризиком атопічних захворювань. Проте ці наукові розвідки не враховували вплив таких факторів, як куріння під час вагітності та генетична схильність до алергії. У новому аналізі було використано широкий перелік коригувальних змінних: соціально-економічний статус, захворювання батьків, кількість дітей у сім’ї та інші. Здобуті результати вкотре підтверджують доцільність продовження використання вакцин з алюмінієм у національних програмах імунізації.

Джерело: https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/ANNALS-25-00997