Головна Новини Нефрологія Американські хірурги вперше пересадили пацієнту генно-модифіковану нирку свині

22 березня, 2024

Американські хірурги вперше пересадили пацієнту генно-модифіковану нирку свині

Американські хірурги вперше пересадили пацієнту генно-модифіковану нирку свині

Лікарі в Бостоні пересадили нирку свині 62-річному пацієнту, що стало крайнім експериментом у прагненні використовувати органи тварин у людей. Спеціалісти Масачусетської лікарні загального профілю заявили, що генетично модифіковану нирку свині вперше пересадили живій людині. Раніше нирки свиней тимчасово пересаджували донорам із мертвим мозком. Також двом чоловікам пересадили серце від свиней, хоча обидва померли протягом кількох місяців. Пацієнт, Річард Слейман із Веймута, штат Масачусетс, добре себе почуває та, як очікується, незабаром полишить лікарню.

Тацуо Кавай, хірург-трансплантолог, поділився своїми думками: команда лікарів вважає, що нирка свині працюватиме принаймні два роки. Якщо щось піде не за планом, Слейман може повернутися до діалізу, зазначив нефролог Вінфред Вільямс. Він зауважив, що, на відміну від попередніх реципієнтів свинячого серця, які були виснажені хворобою, Слейман «насправді досить сильний». У 2018 році Слейману пересадили нирку в лікарні, але торік йому довелося повернутися на діаліз у зв’язку із відторгненням органа. Коли виникли ускладнення діалізу, які вимагали частих процедур, лікарі запропонували пацієнту пересадити свинячу нирку.

За словами лікарів, випадок Слеймана був складним. Ще до своєї першої трансплантації він мав проблеми з діалізом і потребував десятків процедур для видалення тромбів і відновлення кровотоку. До операції було залучено 15 спеціалістів, вона тривала чотири години. Експеримент є останньою інновацією в ксенотрансплантології, науці, що прагне вилікувати пацієнтів за допомогою клітин, тканин або органів тварин. Десятиліттями це не спрацьовувало – імунна система людини миттєво знищувала чужорідні тваринні тканини. Нещодавні спроби стосувалися свиней, які були модифіковані таким чином, щоб їхні органи стали більш схожими на людські.

Понад 100 000 людей перебувають у національному списку очікування на трансплантацію, більшість із них мають патологію нирок, і тисячі людей щороку помирають, не дочекавшись своєї черги. Свині вже давно використовуються в медицині, включаючи пересадку шкіри та імплантацію серцевих клапанів тварин. Але трансплантація цілих органів є набагато складнішою, ніж використання високообробленої тканини.

Джерело: https://apnews.com/article/pig-kidney-transplant-boston-c7fb54b1b1f1ece3b41b85f105fe4b98