Головна Новини Нефрологія Нові можливості лікування полікістозу нирок

9 квітня, 2024

Нові можливості лікування полікістозу нирок

Нові можливості лікування полікістозу нирок

Дослідники показали, що  кістам, які утворюються при полікістозі нирок (ПН), можна запобігти за допомогою однієї нормальної копії дефектного гена. Це означає, що існує можливість того, що одного разу вчені зможуть розробити генну терапію для лікування цієї хвороби. Вони також виявили, що тип препарату, відомий як глікозид, може уникнути впливу дефектного гена на ПН. Ці відкриття можуть створити основу для нових терапевтичних підходів до лікування спадкової патології, яка вражає мільйони людей у всьому світі.

При ПН кісти витісняють здорову тканину, що призводить до порушення функції нирок і, зрештою, до термінальної ниркової недостатності. Більшість людей із ПН народжуються з однією здоровою копією гена та однією дефектною. Щоби краще зрозуміти генетичні причини утворення кіст, Бенджамін Фрідман, лікар з Університету Вашингтона (Сіетл) і його колеги намагалися визначити, чи будуть тривимірні міні-органоїди нирок людини з однією нормальною копією гена та однією дефектною утворювати кісти. Учені виростили органоїди, які можуть імітувати особливості структури та функції органа, з індукованих плюрипотентних стовбурових клітин, що можна перетворити на будь-яку клітину в організмі.

Для створення органоїдів, що містять клінічно важливі мутації, використали техніку редагування генів для виведення мутацій в певних місцях генів PKD1 і PKD2 у стовбурових клітинах. Зосередилися на чотирьох типах мутацій у цих генах, які, як відомо, спричиняють ПН, порушуючи виробництво білка поліцистину. Порушення двох типів білка – поліцистину-1 і поліцистину-2 – пов’язані з найважчими формами патології.

За словами Фрідмана, клітини з однією здоровою копією гена виробляють лише половину нормальної кількості поліцистину-1 або поліцистину-2, але цього було достатньо, щоби запобігти розвитку кіст. Моделі органоїдів також дали можливість вперше вивчити ефективність класу ліків, відомих як еукаріотичні рибосомальні селективні глікозиди, на утворення кіст. Команда Фрідмана виявила, що препарати можуть відновити здатність генів виробляти поліцистин, підвищуючи рівень поліцистину-1 до 50 % і запобігаючи утворенню кіст. Навіть після того, як кісти утворилися, додавання препаратів сповільнило їхній ріст. Наступним кроком буде випробування наявних глікозидних препаратів на пацієнтах, а також вивчення використання генної терапії для лікування ПН.

Джерело: https://www.cell.com/cell-stem-cell/abstract/S1934-5909(24)00086-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1934590924000869%3Fshowall%3Dtrue