30 серпня, 2024
Дослідження американських трансплантологів свідчить, що донорство нирки є безпечнішим, ніж вважалося досі
«Останнє десятиліття стало набагато безпечнішим в операційній для живих донорів», – зазначив доктор Доррі Сегев, хірург-трансплантолог із NYU Langone Health. Він є співавтором нового дослідження, опублікованого в журналі JAMA. Під час своєї роботи хірурги проаналізували 30-річний період живого донорства й виявили, що менш ніж 1 із кожних 10 000 донорів помер упродовж трьох місяців після операції.
Тисячі людей помирають щороку в очікуванні пересадки органів. Живі донори можуть віддати одну зі своїх двох нирок або частину печінки, єдиного органа, який регенерує. У листі очікування на трансплантацію нирки США перебувають майже 90 000 осіб; пошук живого донора не тільки скорочує багаторічне очікування, а й демонструє кращі показники виживання, ніж після пересадки органів від мертвих донорів. Проте минулого року лише 6290 із понад 27 000 трансплантацій нирок у країні були зроблені від живих донорів, що є найбільшим показником із часів до пандемії.
Команда Нью-Йоркського університету проаналізувала записи про понад 164 000 донорських нирок у США із 1993 по 2022 рік і виявила 36 випадків післяопераційної смерті. Найбільшого ризику зазнавали донори-чоловіки та ті, у кого в анамнезі був високий кров'яний тиск. Лише 5 із вищезгаданих смертей сталися із 2013 року. Цей період збігся з тим, що центри трансплантації США перейшли на мінімально інвазивне видалення нирок, а також запровадили кращий спосіб зупинки кровотечі з ниркової артерії, повідомляють учені.
Ризик того, що в донора згодом виникне ниркова недостатність, також невеликий і залежить від таких факторів, як ожиріння, високий кров'яний тиск, куріння та сімейна історія патологій нервової системи. Калькулятори ризику допомагають лікарям визначити ймовірність проблем у майбутньому, проте центри трансплантації можуть мати дещо інші критерії відповідності. «Немає такого поняття, як донор середнього або високого ризику: або ти ідеальний, або ні», – наголошує Аміт Тевар із медичного центру Піттсбурзького університету. Окрім того, якщо в живого донора згодом відмовляє нирка, він отримує пріоритет для трансплантації.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2822922