Головна Новини Нефрологія Хронічна хвороба нирок + ожиріння + семаглутид = значне покращення стану хворих

1 листопада, 2024

Хронічна хвороба нирок + ожиріння + семаглутид = значне покращення стану хворих

Хронічна хвороба нирок + ожиріння + семаглутид = значне покращення стану хворих

Надмірна маса тіла порушує функцію нирок через гемодинамічні порушення. Це може призвести до гіперфільтрації, підвищення внутрішньоклубочкового тиску, запалення та посилення окислювального стресу, що є причинами хронічної хвороби нирок (ХХН). Зараз немає ліків від цієї патології, яка вражає 1 із 7 дорослих, тобто приблизно 850 мільйонів людей у всьому світі. Окрім того, остання статистика невтішна: кількість випадків ХНН серед жінок у всьому світі зросла майже втричі за останні три десятиліття, що пов’язано з поширенням гіпертонії, надмірної маси тіла та діабетом 2 типу.

У новому дослідженні вивчали ефективність щотижневого застосування семаглутиду впродовж шести тижнів для контролю співвідношення альбуміну до креатиніну в сечі пацієнтів із надмірною вагою або ожирінням із діагнозом ХХН, але без діабету. Семаглутид є відносно новим агоністом рецептора глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1), який сьогодні схвалений для лікування діабету та сприяє зниженню надмірної маси тіла в осіб з ожирінням.

Учасники дослідження були випадковим чином розподілені на дві групи: перша – на підшкірне введення семаглутиду в дозі 2,4 мг один раз на тиждень друга – на еквівалентне введення плацебо. У когорті семаглутиду початкова ін’єкційна доза становила 0,25 мг/тиждень і поступово збільшувалася до 0,5, 1,0, 1,7 і 2,4 мг на 4, 8, 12 і 16 тижнях відповідно. Експеримент проводився впродовж 24 тижнів, залучили учасників із 14 міст Іспанії, Канади, Нідерландів і Німеччини.

Лікування семаглутидом мало суттєвий вплив на співвідношення альбуміну до креатиніну, водночас учені зареєстрували його зниження на 48,6 % від початкових значень до 24 тижня. Спостерігалося також зниження альбуміну в сечі, група семаглутиду демонструвала на 41,6 % нижчі рівні, ніж контрольна. Лікування препаратом також позитивно впливало на концентрацію натрійуретичного про-пептиду В-типу (NT-proBNP) і HbA1c (глікозильований гемоглобін). Так, спостерігалось зниження їх рівня на 31,9 % і 0,35 % відповідно. Серед головних побічних дій відзначили диспепсичні розлади та один випадок гіпоглікемії. Ці висновки підтверджують майбутні клінічні випробування для оцінки ефективності семаглутиду щодо зниження ризику ниркової недостатності та серцево-судинних ускладнень у пацієнтів із ХХН і надмірною вагою.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03327-6