Головна Новини Нефрологія Більше споживання жирних кислот пов’язане із вищими ризиками утворення каменів у нирках

26 січня, 2025

Більше споживання жирних кислот пов’язане із вищими ризиками утворення каменів у нирках

Більше споживання жирних кислот пов’язане із вищими ризиками утворення каменів у нирках

Конкременти в нирках, або нефролітіаз, є глобальною проблемою охорони здоров’я: без ефективного лікування частота рецидивів сечокам’яної хвороби є високою – у 40 % пацієнтів рецидив трапляється впродовж 5 років, а в 75 % – 20 років. Вторинна профілактика каменів у нирках передбачає багатогранний підхід, включно з дієтичними змінами, а також фармакологічне лікування, адаптоване до конкретного типу конкрементів.

Дієта значно впливає на утворення каменів у нирках. Експерти рекомендують високі рівні споживання рідини, окрім того, адекватне приймання кальцію допомагає запобігти утворенню певних каменів, а надлишки тваринних білків і натрію підвищують небажані ризики. Дієти з високим вмістом цільнозернових продуктів, овочів і фруктів демонструють захисний ефект, змінюючи кислотність сечі та зменшуючи кількість каменеутворювальних мінералів. У новій статті, опублікованій у виданні Scientific Reports, учені встановлювали зв’язок між споживанням різних типів жирних кислот і ймовірністю розвитку каменів у нирках.

Для роботи використовували дані Національного дослідження здоров’я та харчування (NHANES), що проводилося із 2007 до 2018 року. Науковці вивчили, як різні типи жирних кислот впливають на ризик утворення каменів у нирках для різних підгруп пацієнтів, залежно від демографічних особливостей, наявності діабету, статі, віку та індексу маси тіла (ІМТ). Було проаналізовано дані про здоров’я 30 716 дорослих, серед у часників 9,51 % стикалися з нефролітіазом. Результати показують, що у людей, які споживають більше поліненасичених (ПНЖК), мононенасичених (МНЖК) і насичених (НЖК) жирних кислот, загроза розвитку каменів у нирках підвищена. Окрім того, важливим є не лише загальна кількість споживаних жирів, а й співвідношення між їхньою кількістю.

Конкретні жирні кислоти, такі як арахідонова, були пов’язані з вищим ризиком нефролітазу, тоді як омега-3 жирні кислоти, такі як докозагексаєнова та ейкозапентаєнова, демонстрували захисну дію. Ці довголанцюгові жирні кислоти в основному містяться в жирній рибі та відомі своїми протизапальними властивостями, що підтримують здоров’я мозку і серця. НЖК можуть впливати на видільну функцію і спричиняти утворення каменів через збільшення виведення кальцію та оксалатів. МНЖК, незважаючи на їхні загальні переваги для серцево-судинної системи, беруть участь у запальних реакціях і регуляції метаболізму, що впливає на появу конкрементів. Головний висновок учених – адекватне та збалансоване харчування з обов’язковим урахуванням особливостей кожної людини.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41598-025-86850-x