17 квітня, 2020
Еренумаб при хронічній мігрені: результати рандомізованого подвійного сліпого дослідження
Мігрень – це хронічний неврологічний розлад, який характеризується періодичним головним болем середньої та високої інтенсивності, що часто пов’язаний з ураженням вегетативної нервової системи. 15% населення світу страждає на цю недугу, котра в 10% із них призводить до стійкої втрати працездатності. Хронічна мігрень і пов’язані з нею симптоми спричиняють зниження якості життя, соціального та психологічного впливу. Міжнародні рекомендації щодо лікування свідчать, що профілактичні методи мають бути спрямовані не тільки на зниження частоти й інтенсивності нападів, а й на відновлення працездатності.
Еренумаб являє собою повністю людське моноклональне антитіло, націлене на пептидний рецептор, асоційований із геном кальцитоніну (CGRP). Препарат затверджений у США для профілактики мігрені (з продемонстрованою клінічно важливою ефективністю при хронічній мігрені).
Клінічну безпеку й ефективність еренумабу оцінювали в рандомізованому подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні за участю пацієнтів із хронічною мігренню.
У дослідження було залучено 667 учасників із 69 навчальних закладів світу. Ключова мета – оцінка безпеки й ефективності еренумабу в пацієнтів із хронічною мігренню (>15 епізодів головного болю на місяць, з яких >8 – дні із зазначеною недугою). Учасників було рандомізовано на 3 групи лікування у співвідношенні 3:2:2 (плацебо, еренумаб 70 або 140 мг щомісяця відповідно). Методи дослідження кінцевих показників включали специфічну для мігрені анкету якості життя (MSQ); тест на вплив головного болю (HIT‑6); тест на оцінку зниження працездатності, асоційованого з мігренню (MIDAS); шкалу втручання болю (6b).
Результати дослідження показали, що покращення спостерігалося для всіх кінцевих точок в обох групах еренумабу на 3-му місяці прийому, порівняно з групою плацебо істотне поліпшення спостерігалося вже на 1-му місяці. При оцінці MSQ покращення було досягнуто щодо всіх показників. При оцінці HIT‑6 на 3-му місяці було відзначено покращення від вихідного рівня в 5,6 раза в обох групах препарату, для плацебо – в 3,1. Оцінка зниження працездатності продемонструвала, що показники на 3-му місяці дослідження поліпшилися на 19,4 дня для групи 70 мг, на 19,8 дня – для групи 140 мг і на 7,5 днів – для групи плацебо. Більшістю пацієнтів, які отримували лікування еренумабом, була досягнута мінімально важлива різниця на рівні особистості відповідно до критеріїв оцінки результатів.
Отже, дослідження надає докази II класу, котрі доводять, що в пацієнтів із хронічною мігренню профілактичне лікування еренумабом покращує якість життя, емоційний фон і зменшує втрату працездатності.
Lipton R.B. et al. Improving the detection of chronic migraine: development and validation of Identify Chronic Migraine (ID-CM). Cephalalgia: an International Journal of Headache, 22 May 2015; 36 (3): 203-215.
Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 5 (474), березень 2020 р.