28 квітня, 2021
Дослідники виявили білок, який виробляється після інсульту, що викликає нейродегенерацію
Дослідники з Інституту мозку Пітера О'Доннелла-молодшого Південно-Західного університету (UTSW) у співпраці з командою вчених медичної школи Університету Джона Гопкінса (США) виявили новий білок, який бере участь у загибелі клітин. Це ймовірна терапевтична мішень, яка може запобігти або затримати прогрес нейродегенеративних захворювань після інсульту.
Результати дослідження опубліковані у виданні «Molecular Neurodegeneration».
Вчені визначили AIF3 – білок, який є альтернативною формою фактора, що індукує апоптоз (AIF) та має вирішальне значення для підтримки нормальної функції мітохондрій. Після вивільнення з мітохондрій AIF запускає процеси запрограмованої загибелі клітин.
Результати дослідження свідчать, що після інсульту мозок переходить із виробництва AIF на синтез AIF3. Так, інсульт ініціює процес, відомий як альтернативний сплайсинг («вирізання». – Ред.), при якому частина інструкцій, що кодують AIF, видаляється, що призводить до утворення AIF3. Пошкоджений сплайсинг може спричинити захворювання, але зміна цього процесу може запропонувати нові методи лікування.
Як у тканинах мозку людини, так і у моделей на мишах, розроблених дослідниками, рівень AIF3 був підвищений після інсульту. У мишей постінсультне виробництво AIF3 призвело до важкої прогресувальної нейродегенерації. Це натякає на потенційний механізм виникнення важкого побічного ефекту інсульту, що спостерігається у деяких пацієнтів. Інсульт був визнаний другою за поширеністю причиною деменції, і, за оцінками, у 10 % пацієнтів з інсультом розвивається постінсультна нейродегенерація протягом одного року.
Молекулярний механізм, який лежить в основі нейродегенерації, спричиненої сплайсингом AIF3, включає комбінований ефект втрати початкової форми AIF на додаток до отримання зміненого AIF3, що призводить до дисфункції мітохондрій і загибелі клітин.
«Сплайсинг AIF3 спричиняє дисфункцію мітохондрій та нейродегенерацію, – коментує старший автор дослідження Yingfei Wang, кандидат наук, доцент кафедри патології та неврології, член Інституту мозку О'Доннелла. – Наша робота пропонує цінний інструмент для розуміння ролі сплайсингу AIF3 у мозку та потенційну терапевтичну мішень для запобігання або затримки прогресу нейродегенеративних захворювань».
Джерело: Researchers identify protein produced after stroke that triggers neurodegeneration -- ScienceDaily
Посилання на дослідження: AIF3 splicing switch triggers neurodegeneration | Molecular Neurodegeneration | Full Text (biomedcentral.com)