23 листопада, 2023
Брекспіпразол для лікування гіперзбудження за хвороби Альцгеймера
Дослідники Університету Сент-Луїса (Міссурі, США) зіграли важливу роль у створенні першого і єдиного схваленого Управлінням із контролю за продуктами й ліками (FDA) лікування збудження, пов’язаного із хворобою Альцгеймера. У статті, опублікованій в JAMA Neurology, Джордж Т. Гроссберг, доктор медичних наук, і його колеги поділилися результатами національного клінічного випробування. Вони виявили, що REXULTI, також званий брекспіпразолом, значно зменшував збудження в пацієнтів із хворобою Альцгеймера та добре переносився із незначними побічними ефектами.
На початку цього року брекспіпразол став першим схваленим FDA препаратом для лікування деменції Альцгеймера, пов’язаної з гіперзбудженням. Численні дослідження показують, що із 6,7 мільйонів людей у США віком від 65 років із деменцією на фоні хвороби Альцгеймера приблизно в половини або більше розвивається збудження. Агітація, пов’язана з деменцією, визначається як надмірна рухова активність (наприклад, крокування, розгойдування, неспокій), вербальна агресія (надто голосна розмова, крик) або фізична агресія (хапання, штовхання, кидання предметів), згідно з критеріями Міжнародної психогеріатричної асоціації. Антипсихотичні препарати зазвичай приписують «не за призначенням» для лікування таких симптомів, як агресія та збудження. Хоча ці препарати демонструють помірну користь у лікуванні агресії в короткостроковій перспективі, вони мають побічні ефекти та інші ризики для здоров’я, які обмежують їх використання протягом тривалих періодів.
Брекспіпразол є атиповим антипсихотиком, який діє на норадренергічні, серотонінергічні та дофамінергічні нейромедіаторні системи, які беруть участь у нейрохімії збудження за хвороби Альцгеймера. Клінічне випробування було 12-тижневим, подвійним сліпим, плацебо-контрольованим, із фіксованою дозою, з паралельними групами, у якому взяли участь 345 учасників у 123 центрах клінічних випробувань у Європі та Сполучених Штатах. Дослідники зарахували учасників віком від 55 до 90 років із діагнозом хвороби Альцгеймера та клінічно значущими симптомами збудження, які проживали в закладі догляду або мали опікунів. Учасники були випадковим чином розподілені на прийом досліджуваного препарату або плацебо.
Джерело: https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/2811629