12 лютого, 2024
Дослідження Американської кардіологічної асоціації щодо ефективного лікування гематом
Міжнародна конференція з питань інсульту Американської асоціації інсульту є головною світовою зустріччю для дослідників і клініцистів, які вивчають здоров’я мозку. Цьогоріч вона проходила 7-9 лютого у Фініксі, й на ній було представлено різні наукові здобутки та ідеї. Ключовим стало дослідження, згідно з яким ін’єкція речовини для блокування артерії, що живить тверду мозкову оболонку, разом з операцією з видалення накопиченої крові зменшує ризик того, що пацієнтам знадобиться повторна операція, порівнюючи з використанням лише хірургічного дренування.
Субдуральна гематома виникає, коли є розрив однієї з тонких кровоносних судин, які простягаються між поверхнею мозку та верхніми оболонами, які захищають мозок. Це дослідження вивчало лікування підгострої або хронічної субдуральної гематоми, яке може включати хірургічне втручання для виведення накопиченої крові з ураженої ділянки. Проблема полягає в тому, що навіть при хірургічному втручанні повторна операція може знадобитися приблизно у 20 % випадків субдуральних гематом.
Клінічні випробування EMBOLISE (емболізація середньої менінгеальної артерії рідинною емболічною системою з оніксу при лікуванні підгострої та хронічної субдуральної гематоми) перевіряли, чи підгостра або хронічна субдуральна гематома з меншою ймовірністю вимагатиме додаткового хірургічного втручання, якщо на додаток до хірургічного дренажу вводять речовину для блокування або емболізації однієї з артерій, що постачають кров до твердої мозкової оболони. Система рідинної емболії Onyx, протестована в цьому дослідженні, уже використовується перед операцією для зменшення кровотечі в людей, які перенесли операцію з корекції аномального зв’язку між артеріями та венами в мозку.
У період із грудня 2020-го по серпень 2023 року дослідники залучили 400 дорослих (середній вік 72 роки; 27 % жінок) у 39 центрах. Аналіз виявив: подальша субдуральна гематома протягом 90 днів і потреба в хірургічному дренуванні виникли у 4,1 % пацієнтів, які мали операцію плюс емболізацію, й в 11,3 % тих, хто робив лише операцію. Серйозні побічні ефекти, пов’язані з емболізацією, виникли у 2 % пацієнтів, які її отримали.
Джерело: https://newsroom.heart.org/news/blocking-artery-supplying-the-brain-covering-after-subdural-hematoma-reduced-repeat-surgery#:~:text=Research%20Highlights%3A,reaccumulate%20and%20require%20additional%20surgery.