18 квітня, 2024
Fasciola cinereum – нова мішень для лікування важких форм епілепсії
Епілепсія є одним із найпоширеніших неврологічних розладів у світі. Для третини пацієнтів з епілепсією, які не мають належного контролю над судомами за допомогою наявних протисудомних препаратів, стандартом лікування є хірургічна резекція або абляція підлеглої епілептичної тканини. Медіальна скронева епілепсія є поширеною формою резистентної до ліків епілепсії, яку лікують хірургічним шляхом, що полягає у видаленні переднього відділу гіпокампа та мигдалеподібного тіла. Проте приблизно третина пацієнтів, які перенесли операцію, усе ще страждають від нападів. Це порушує питання про те, чи залишається вогнище нападу в задній частині гіпокампа.
За словами дослідників, гіпокамп, розташований глибоко в кожній півкулі мозку приблизно на рівні вуха, виглядає як морський коник, який лежить на боці з головою, спрямованою до передньої частини мозку. Електродне картування судомної активності виявило, що нейрони у fasciola cireneum – ділянці в задній частині гіпокампа – були активними під час нападів у мишей. Крім того, дослідження на мишах показали, що якщо активність нейронів у fasciola cireneum була знижена або відсутня, це скорочувало тривалість нападів.
Наступним кроком дослідники імплантували електроди в мозок 6 добровольців, які страждають на епілепсію, для картування нападів. Активність ділянки fasciola cinereum спостерігалась під час нападів у всіх шести пацієнтів, включаючи деякі епізоди, у яких решта гіпокампа зовсім не брала участі в їх генеруванні. Один із добровольців раніше уже пройшов лазерне лікування, під час якого йому видалили мигдалеподібне тіло та більшу частину гіпокампа в лівій півкулі, але, незважаючи на це, судоми не припинились. Електродне картування показало, що єдина частина гіпокампа, яка залишилася, fasciola cireneum, була залучена до цих нападів. Подальша лазерна процедура видалила fasciola cireneum, і напади пацієнта зменшилися на 83 %.
За словами дослідників, майбутнім пацієнтам, у яких на виникнення судомних нападів впливає fasciola cireneum, також можуть знадобитися дві окремі операції через специфічну форму гіпокампа. Гіпокамп вигинається, а оптичне волокно, яке використовується для лазерної абляції, – це пряма лінія. Щоби видалити всю структуру, потрібні різні траєкторії, які зараз поки неможливо об’єднати в одну процедуру. У подальшому вчені планують спробувати нейростимуляцію: пацієнтам буде імплантовано в гіпокамп пристрій, який забезпечуватиме електричні імпульси для переривання нападу, перш ніж він почне розвиватися.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-02924-9