Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Сполуки канабіноїдів є перспективними для лікування неврологічних розладів

19 квітня, 2024

Сполуки канабіноїдів є перспективними для лікування неврологічних розладів

Сполуки канабіноїдів є перспективними для лікування неврологічних розладів

Кожна десята людина старше 65 років має такий віковий неврологічний розлад, як хвороба Альцгеймера або Паркінсона, але варіанти лікування залишаються неточними. Останнім часом вчені почали досліджувати, чи можуть канабіноїди – сполуки, отримані з рослини коноплі, такі як ТГК (тетрагідроканабінол) і КБД (канабідіол), – запропонувати рішення. Менш відомий канабіноїд під назвою КБН (канабінол) нещодавно зацікавив дослідників, які почали вивчати клінічний потенціал менш психоактивної речовини.

У новому дослідженні вчені з Інституту Солка з біологічних досліджень у Ла-Хої (Каліфорнія, США) допомагають пояснити, як КБН захищає мозок від старіння та нейродегенерації, а потім використовують свої висновки для створення потенційних терапевтичних засобів. Дослідники розробили чотири сполуки на основі КБН із кращими нейропротекторними властивостями, ніж стандартна молекула канабінолу, одна з яких була високоефективною при лікуванні черепно-мозкової травми на моделі плодової мушки дрозофіли.

Більшість неврологічних розладів включають загибель клітин мозку через дисфункцію їхніх мітохондрій. КБН досягає свого нейропротекторного ефекту, запобігаючи мітохондріальній дисфункції, але як саме молекула це робить і чи можуть учені покращити нейропротекторні здібності сполуки, поки що залишається незрозумілим. Раніше команда Інституту виявила, що цей канабіноїд модулює численні особливості мітохондріальної функції для захисту нейронів від форми клітинної смерті, яка називається окситоз/фероптоз. Після розкриття механізму нейропротекторної активності КБН ці знання почали застосовувати у фармпромисловості для розроблення ліків та/або вдосконалення дії вже існуючих препаратів.         Аби перевірити хімічні лікувальні властивості чотирьох аналогів КБН, учені застосували їх до культур нервових клітин миші та людини. Коли ініціювали окситоз/фероптоз трьома різними способами, виявили, що кожен із чотирьох аналогів здатний захистити клітини від загибелі та має кращі нейропротекторні здібності, порівнюючи зі звичайним КБН. Успішні аналоги потім випробували на моделі черепно-мозкової травми плодової мушки дрозофіли. Один з аналогів, CP1, був особливо ефективним у лікуванні патології, забезпечуючи найвищий рівень виживання від початку захворювання. У майбутньому дослідники продовжуватимуть перевіряти та характеризувати ці аналоги канабіноїду і вдосконалюватимуть їхню хімічну структуру.

Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231724001149?via%3Dihub