Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

23 квітня, 2024

Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Генно-інженерне лікування невиліковних пухлин мозку

Дослідники Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробляють і перевіряють метод лікування невиліковних пухлин головного мозку – гліобластом. Гліобластоми мають середній термін виживання 14 місяців і майже завжди закінчуються летально . Традиційні підходи до лікування, які зазвичай застосовуються до інших видів новоутворень, такі як хіміо- та імунотерапія, при гліобластомі часто неефективні. Сандро Матошевич, доцент кафедри промислової та молекулярної фармацевтики Фармацевтичного коледжу Пердью, очолює групу дослідників, які розробляють новий метод лікування цього виду пухлин. Матошевич також є викладачем Інституту дослідження раку Пердью та Інституту відкриття ліків Пердью.

Традиційні клітинні терапії майже завжди були аутологічними, тобто взяті від самого пацієнта та повернуті йому. Клітини крові хворого змінюють так, щоби вони краще розпізнавали білки ракових клітин і зв’язувалися з ними. На жаль, цей метод лікування не допомагає в лікуванні гліобластоми. Натомість дослідники Університету Пердью створюють імунотерапію, засновану на нових, генно-інженерних, повністю готових до використання  алогенних імунних клітинах, які отримують не від самого пацієнта, а з іншого джерела.

            У своєму дослідженні вчені отримали або, точніше, сконструювали клітини з індукованих плюрипотентних стовбурових клітин. Цим вони усунули потребу в крові та диференціювали стовбурові клітини на імунні, або природні клітини-кілери. Завдяки цьому лікарі можуть створити необмежену кількість таких стовбурових клітин, адже для цього не потрібна кров. Однією з головних перешкод на шляху використання стандартної клітинної терапії є недостатня ефективність та обмежена кількість клітин, які отримують безпосередньо від пацієнтів. Використання повністю синтетичного підходу дає змогу зменшити ці значні перешкоди.

Дослідницька група перевірила свій метод лікування, провівши експерименти на гуманізованих мишах із пухлинами мозку, яких лікували шляхом прямої ін’єкції нових імунних клітин. Доклінічні дослідження показали, що ці імунні клітини ефективні в націлюванні та повному усуненні росту пухлин. Матошевич повідомив, що наступним кроком у розвитку лікування гліобластоми є проведення клінічних випробувань для лікування пацієнтів із пухлинами мозку, включно з тими, які не були успішно усунені хірургічним шляхом. Дослідники співпрацюють із клініцистами-нейрохірургами, щоби не лише здобути фінансування, але й ініціювати затвердження клінічних протоколів. Учені вже подали заявку на отримання патенту в Управління патентів і товарних знаків США для захисту інтелектуальної власності.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-46343-3