Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Дослідження того, як холін проходить через гематоенцефалічний бар’єр, розкриває шляхи лікування розладів мозку

2 травня, 2024

Дослідження того, як холін проходить через гематоенцефалічний бар’єр, розкриває шляхи лікування розладів мозку

Дослідження того, як холін проходить через гематоенцефалічний бар’єр, розкриває шляхи лікування розладів мозку

Дослідниця Університету Квінсленду в Австралії знайшла молекулярні шляхи, які можна використовувати для доставки ліків у мозок для лікування неврологічних розладів. Докторка Розмарі Кетер з Інституту молекулярної біонауки університету очолила групу вчених, яка виявила, що холін транспортується в мозок білком під назвою FLVCR2 (також відомий як MFSD7C або SLC49A2). Білок відіграє певну роль у розвитку ендотеліальних клітин судин головного мозку, і мутації в цьому локусі пов’язані із проліферативною васкулопатією та гідроцефалією.

Холін – це вітаміноподібна поживна речовина, що є попередником нейромедіатора ацетилхоліну. Офіційно не класифікується як вітамін, незважаючи на те, що є важливою поживною речовиною з амінокислотною структурою. Щодня потрібно споживати 400–500 мг холіну для підтримки регенерації клітин, регуляції експресії генів і передачі сигналів між нейронами. Сполука міститься в різних продуктах, тому збалансоване харчування повністю забезпечує організм необхідною кількістю. Дефіцит холіну спричиняє неалкогольну жирову хворобу печінки та пошкодження м’язів.

Досі було мало відомо про те, як холін із їжі проходить повз шар спеціалізованих клітин – гематоенцефалічний бар’єр, що запобігає проникненню в кров молекул, які є токсичними для мозку. Мозку все ще потрібно поглинати поживні речовини з крові, тому бар’єр містить спеціальні клітинні механізми, які називаються транспортерами, що пропускають певні поживні речовини, такі як глюкоза, омега-3 жирні кислоти, холін та ін. Хоча цей бар’єр є важливою лінією захисту, він представляє проблему при розробленні ліків для лікування неврологічних розладів. Докторка Катер змогла показати, що холін зв’язується із FLVCR2, коли сполука перетинає бар’єр.

Дослідники використовували потужні кріоелектронні мікроскопи, щоби побачити, як саме холін зв’язується із FLVCR2. Це важлива інформація для розуміння того, як створювати ліки, які імітують холін, щоб їх транспортував FLVCR2 до мозку. Здобуті висновки допоможуть розробити ліки від таких патологій, як хвороба Альцгеймера та інсульт.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41586-024-07326-y