23 травня, 2024
Які поживні речовини можуть уповільнити старіння мозку та покращити когнітивні здібності
Учені давно вивчають мозок у контексті старіння. Сьогодні досить багато відомо про фактори ризику прискореного старіння нервової системи, однак чинників, які запобігають таким змінам, виявлено менше. Існують докази того, що харчування може бути одним із них. Нова наукова розвідка, проведена Центром мозку, біології та поведінки Університету штату Небраска та Університетом Іллінойсу в США, додатково засвідчила, що певні поживні речовини можуть відігравати ключову роль у здоровому старінні мозку. Команда вчених провела мультимодальне дослідження, поєднуючи сучасні інновації в нейронауці та знання з нутриціології, і визначила певний профіль поживних речовин в учасників, які продемонстрували кращі когнітивні показники.
У перехресному дослідженні взяли участь 100 когнітивно здорових осіб віком 65–75 років. Після періоду голодування збирали плазму крові для аналізу біомаркерів поживних речовин. Учасники також пройшли когнітивне оцінювання та МРТ-сканування. Виявили два типи старіння мозку – прискорене та повільніше, ніж очікувалося. Ті, у кого мозок старів повільніше, мали чіткий профіль поживних речовин.
Корисні поживні біомаркери крові були комбінацією жирних кислот (вакценової, гондоїнової, α-ліноленової, елкозапентаєнової, ейкозадієнової та лігноцеринової); антиоксидантів і каротиноїдів, включаючи цис-лютеїн, транс-лютеїн і зеаксантин; двох форм вітаміну Е та холіну. Цей профіль корелює з поживними речовинами, що містяться в середземноморській дієті, яку різні дослідження раніше пов’язували зі здоровим старінням мозку.
Учені зазначають, що попередні наукові розроблення, що стосуються харчування та старіння мозку, здебільшого покладалися на анкети щодо споживання їжі, які залежали від власної пам’яті учасників. Це одне з перших і наймасштабніших досліджень, яке поєднало візуалізацію мозку, біомаркери крові та перевірені когнітивні оцінки. Науковці одночасно вивчали структуру, функції та метаболізм мозку, демонструючи прямий зв’язок між цими властивостями нервової системи, когнітивними здібностями та поживними речовинами. У подальшому команда вчених планує дослідити роль кожної сполуки окремо та визначити конкретні норми щоденного споживання різних сполук для здорового старіння мозку.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41514-024-00150-8