Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Ризик деменції за використання різних цукрознижувальних препаратів

27 червня, 2024

Ризик деменції за використання різних цукрознижувальних препаратів

Ризик деменції за використання різних цукрознижувальних препаратів

Нове дослідження, опубліковане в eClinical Medicine, порівнює ефективність різних протидіабетичних препаратів у зниженні ризику деменції в літніх пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу. Основні групи синтетичних цукрознижувальних препаратів – похідні сульфонілсечовини, бігуаніди, тіазолідиндіони, агоністи інкретинів, інгібітори ДПП-4 (дипептидилпептидази 4 типу), постпрандіальні регулятори глікемії, агоністи глюкагоноподібного пептиду 1 (GLP-1) та препарати, що зменшують всмоктування вуглеводів у кишечнику.

Поточне дослідження включало понад 80 тисяч жителів Швеції віком від 65 років із цукровим діабетом 2 типу. Загалом 32 216, 43 850 та 12 351 учасникам наукової розвідки були призначені найпоширеніші групи препаратів: похідні сульфонілсечовини, інгібітори ДПП-4 та агоністи GLP-1 відповідно. За всіма учасниками спостерігали протягом 10 років. Деменція розвинулася у 4607 осіб, 7,7 %, 4,2 % і 2,3 % з яких отримували відповідні групи препаратів. Отже, найвища частота деменції спостерігалася серед пацієнтів, які отримували похідні сульфонілсечовини, а найнижчий ризик спостерігався серед тих, хто приймав агоністи GLP-1.

Похідні сульфонілсечовини безпосередньо стимулюють секрецію інсуліну незалежно від рівня цукру в крові. GLP-1 – це гормон, який виділяється у відповідь на прийом їжі, що збільшує вивільнення інсуліну. Активація рецептора GLP-1 сприяє секреції інсуліну, знижує секрецію глюкагону та спричиняє затримку спорожнення шлунка і, як наслідок, відчуття ситості. Інгібітори ДПП-4 підтримують вищий рівень GLP-1 протягом більш тривалого періоду часу, пригнічуючи його розпад пептидазою.

Агоністи GLP-1 можуть долати гематоенцефалічний бар’єр для активації рецепторів GLP-1, таким чином забезпечуючи гомеостаз важливих нейропротекторних процесів, які змінюються при нейродегенеративних захворюваннях і деменції. Активація рецептора GLP-1 у мозку модулює нейрозапалення, окислювальний стрес, загибель клітин через апоптоз і порушення регуляції метаболізму глюкози, що захищає від деменції.

Джерело: https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(24)00268-2/fulltext