15 липня, 2024
Встановлено, що назальний спрей впливає на тау-білки в мозку гризунів із хворобою Альцгеймера
Велика команда нейробіологів під керівництвом співробітників Единбурзького університету (Шотландія) розробила назальний спрей, що очистив мозок тваринних моделей із хворобою Альцгеймера від токсичних тау-білків. У своєму дослідженні, опублікованому в журналі Science Translational Medicine, група вчених виявила певне конформаційно-специфічне антитіло, що зв’язувалося з тау-білками, та помістила його всередину оболонки, що дозволяло йому проходити крізь гематоенцефалічний бар’єр у мозок.
Тау-білки відіграють головну роль у підтримці стабільності мікротрубочок в аксонах і поширені в нейронах центральної нервової системи, особливо в корі. Патології та різні види деменцій, наприклад, хвороба Альцгеймера та Паркінсона, пов’язані саме з тау-білками, які стали гіперфосфорильованими нерозчинними агрегатами, що називаються нейрофібрилярними клубками. Окрім цих клубків, у пацієнтів із хворобою Альцгеймера спостерігаються прогресуюча поява амілоїдних бляшок і волокон, активне рубцювання і врешті загибель клітин мозку.
Дослідники шукали антитіло, яке б зв'язувалося з патологічними білками та руйнувало їх, поміщаючи антитіла в чашки Петрі з нервовою тканиною, що містить тау. Коли вчені знайшли кандидата, то помістили його у крихітні ліпідні бульбашки, настільки малі, аби подолати гематоенцефалічний бар’єр. Потрапляючи в мозок, оболонки бульбашок розпадаються, вивільняючи антитіла. Для терапевтичного використання науковці помістили бульбашки з антитілами в рідкий розчин, створивши назальний спрей.
Потім використали назальний спрей на кількох моделях мишей і спостерігали за гризунами протягом певного часу. Дослідницька група виявила, що миші демонстрували зменшені симптоми деменції. Тестування після смерті тварин показало зниження рівнів клубків і кількості тау-білків. Окрім цього, встановили такі самі результати, застосовуючи спрей до зразків нервової тканини людини. Зараз планують додаткові дослідження, аби визначити, чи безпечний спрей для тестування на людях.
Джерело: https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.adj5958