13 серпня, 2024
Дослідження на мишах показали, що проблеми із пам’яттю в літньому віці пов’язані із ключовим ферментом
Зараз мало відомо про механізми оновлення пам’яті та про те, як вони змінюються з віком. Команда дослідників з Університету штату Пенсильванія виявила фермент, який сприяє віковим порушенням пам'яті. Коли його заблокували, миші старшого віку могли краще запам’ятовувати нову інформацію. Учені заявили, що результати, опубліковані у Frontiers in Molecular Neuroscience, можуть призвести до створення нових терапевтичних цілей для покращення когнітивної гнучкості в літньому віці.
«Важливо розуміти, що відбувається на молекулярному рівні під час оновлення пам’яті... Ми постійно розвиваємо ті знання, які вже маємо, і змінюємо наявні спогади», – зазначила Джанін Квапіс, доцентка кафедри біології та старша авторка роботи. Коли формується спогад, нервова система залучає білки в синапсі, проміжку між нейронами, з’єднуючи разом клітини, активовані під час формування пам’яті. Коли ми щось згадуємо, відбувається активація всіх структур, які брали участь в утворенні спогадів.
Учені виявили, що один фермент, гістонова деацитилаза 3 (HDAC3), регулює транскрипцію генів, а також процес копіювання інформації із сегмента ДНК у РНК, що зрештою створює спогад. Важливо, що фермент є більш активним у дорослих гризунів, ніж у молодих. Було показано, що HDAC3 негативно впливає на формування пам’яті та експресію генів під час консолідації – процес збереження інформації.
Під час експериментів заблокували ферментативну активність деацитилази, що стимулювало процес транскрипції у дорослих гризунів. Старші миші працювали так само добре, як і їхні молодші побратими, під час завдань на пам’ять. Інгібування HDAC3 в молодих гризунів майже не змінило їхню здатність формувати спогади. Виявивши такі молекулярні механізми, дослідницька група сподівається створити потенційні методи лікування для дорослих людей, особливо хворих на деменцію та інші порушення пам’яті.
Джерело: https://www.frontiersin.org/journals/molecular-neuroscience/articles/10.3389/fnmol.2024.1429880/full