Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Лікування дискінезії за хвороби Паркінсона завдяки мозковим стимуляторам

21 серпня, 2024

Лікування дискінезії за хвороби Паркінсона завдяки мозковим стимуляторам

Лікування дискінезії за хвороби Паркінсона завдяки мозковим стимуляторам

Два нові дослідження, проведені Каліфорнійським університетом у Сан-Франциско, вказують шлях до цілодобового персоналізованого догляду за людьми із хворобою Паркінсона. Успішне лікування проводять за допомогою імплантованого пристрою, який цілодобово коригує проблеми з рухом. Хвороба Паркінсона вражає близько 10 мільйонів людей у всьому світі; вона виникає через втрату нейронів, що виробляють дофамін, нейромедіатор, відповідальний за контроль руху. Лікування зазвичай починається з леводопи, препарату, який замінює дофамін, однак надлишок медіатору в мозку під час дії засобу може спричинити неконтрольовані рухи – дискінезію.

Новий підхід, який називається адаптивною глибокою стимуляцією мозку (aDBS), використовує методи, отримані завдяки штучному інтелекту, для моніторингу активності мозку пацієнта. Коли імплантований пристрій вловлює патологічні сигнали мозку, він впливає на пацієнта завдяки точно відкаліброваним імпульсам електричного струму. Користувачі можуть вимкнути адаптивний режим або повністю лікування за допомогою ручного пристрою. aDBS доповнює терапію фармакологічними засобами, зменшуючи стимуляцію під час дії ліків або активуючи мозок, коли концентрація препарату знижується.

Для першого дослідження провели клінічне випробування за участю чотирьох людей, щоби перевірити, наскільки добре підхід працював протягом дня, порівнюючи його з більш ранньою технологією DBS, відомою як постійна стимуляція, або cDBS. Оцінювання результатів показало, що нова технологія зменшує прояви дискінезії на 50 %. «Це майбутнє глибокої стимуляції мозку за хвороби Паркінсона», – зазначив Філіп Старр, доктор медичних наук, доктор філософії, професор неврологічної хірургії, співдиректор клініки рухових розладів і нейромодуляції університету та один зі старших авторів дослідження.

Старр закладав основу для цієї технології протягом понад десяти років. У 2013 році він розробив спосіб виявлення та запису аномальних ритмів мозку, пов’язаних із хворобою Паркінсона. У 2021 році його команда виявила специфічні закономірності в тих ритмах мозку, які відповідають моторним симптомам. Учений відкрив сигнали в моторній корі, яка є причиною дискінезії. «Ми шукали шляхи вдосконалення терапії DBS, зробивши її адаптивною та саморегульованою, але лише нещодавно винайдено правильні інструменти та методи, які дозволили людям довгостроково використовувати її вдома», – повідомив Старр, який був залучений університетом у 1998 році для створення DBS.

Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-024-03196-z