Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Незабаром буде створений портативний ПЕТ-сканер для раннього виявлення хвороби Альцгеймера

5 листопада, 2024

Незабаром буде створений портативний ПЕТ-сканер для раннього виявлення хвороби Альцгеймера

Незабаром буде створений портативний ПЕТ-сканер для раннього виявлення хвороби Альцгеймера

Дослідники з Weill Cornell Medicine (підрозділ біомедичних досліджень і медична школа Корнельського університету в Нью-Йорку) отримали п’ятирічний грант у розмірі 6,2 мільйона доларів США від Національного інституту старіння, що є частиною Національного інституту здоров’я. Кошти планують залучити для створення портативного сканера позитронно-емісійної томографії (ПЕТ) із високою роздільною здатністю, який може виявляти хворобу Альцгеймера навіть під час первинних стадій.

На відміну від поточних моделей, цей ПЕТ-сканер буде стояти вертикально, тому пацієнт зможе сидіти в кріслі, яке транспортують разом із пристроєм, що значно покращує його мобільність і доступність. «Ми можемо перемістити пристрій у медичні центри, які можуть не мати вдосконаленої візуалізації мозку. Це дозволить нам надавати найвищий рівень допомоги різноманітним групам населення», – зазначив доктор Амір Х. Голдан, доцент кафедри електротехніки й медичної радіології у Weill Cornell Medicine.

Під час ПЕТ-сканування радіоактивний індикатор вводиться внутрішньовенно; потім він поглинається цільовою тканиною та випромінює сигнал, який виявляє сканер і перетворює на зображення. Проте сучасні сканери мають низьку просторову роздільну здатність, що обмежує якість зображення та не може надати надійну кількісну інформацію про різні біомаркери, наприклад, амілоїдні бляшки та клубки тау, які є білковими згустками в мозку людей із хворобою Альцгеймера.

Грант був отриманий після експериментів, під час яких доктор Голдан із колегами розробили сканер із найвищою у світі роздільною здатністю. Цей пристрій під назвою Prism-PET може виявляти «гарячі точки» або зони підвищеної концентрації радіоактивного індикатора діаметром менше 1 мм. Комерційно доступні ПЕТ-сканери створюють значно менш детальні зображення. Учені використовують Prism-PET для виявлення зв’язків тау в енторінальній корі головного мозку, центру пам'яті, просторової орієнтації та сприйняття часу. Це ділянка скроневої частки, де утворюються сигнальні зв’язки, що вказують на хворобу Альцгеймера ще до появи будь-яких симптомів, наприклад, легких когнітивних порушень.

Джерело: https://news.weill.cornell.edu/news/2024/11/grant-to-develop-portable-pet-scanner-for-alzheimer%E2%80%99s-disease