25 листопада, 2024
Наявність білих плям на МРТ-зображеннях мозку пов'язана з генетичним ризиком деменції в літніх людей
Вони проявляються як яскраві білі плями під час МРТ головного мозку – ураження, які називаються гіперінтенсивністю білої речовини (WMH – white matter hyperintensity). Їхня присутність свідчить про те, що з білою речовиною мозку щось не так – це можуть бути структурні аномалії. Ураження досить часто виявляються в людей старше 60 років, і їх поширеність із віком зростає. WMH мають близько 20 % людей старше 60 років і понад 90 % старше 80 років. Нові дослідження доводять: ці невеликі пошкодження в білій речовині можуть бути пов’язані з витонченням кори головного мозку.
Працюючи з колегами у США та Європі, які беруть участь у консорціумі «Когорти досліджень серця та старіння в геномній епідеміології» (CHARGE), дослідники з Монреальського університету в Канаді визначають чіткі генетичні причини, чому WMH так часто трапляються в літніх людей. «Ми вирішили вивчити WMH та їхній потенційний зв’язок із кортикальною атрофією, основною ознакою деменції», – пояснила провідна дослідниця Зденка Паусова, професорка педіатрії і вчена дослідницького центру лікарні CHU Sainte-Justine.
У своєму широкомасштабному дослідженні генетичних причин витончення кори, пов’язаного із WMH, Паусова та її колеги зібрали та проаналізували дані 51 065 учасників у різних 10 когортах; усі були європейського походження, наймолодшому 19 років, а найстаршому 100. Висновки підтвердили, що в усіх когортах вищий об’єм WMH був пов’язаний із меншою товщиною кори, навіть коли вчені врахували типові судинні фактори ризику, такі як гіпертонія та діабет. Особливо страждав острівець, ключова область мозку для інтеграції сенсорних, емоційних і когнітивних функцій.
Для вивчення генетичних локусів, пов’язаних із цією кортикальною атрофією, було проведено загальногеномне дослідження асоціацій (meta-GWAS). Науковці ідентифікували 20 важливих локусів, 15 з яких впливають на гени в корі головного мозку, особливо на ті, що беруть участь у аксональному транспорті та організації цитоскелета, необхідні для підтримки здоров’я нейронів. Крім того, ці генетичні сигнали були особливо активні для клітин, що підтримують нормальну активність нейронів – астроцитів та олігодендроцитів. Така закономірність добре узгоджується з гіпотезою про те, що порушення у дрібних кровоносних судинах і здоров’ї аксонів можуть сприяти витонченню кори й розвитку деменції. Нові відкриття підкреслюють необхідність враховувати здоров’я судин для розуміння ризиків деменції, а також генетичну схильність до неї, яку можуть мати деякі люди.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41467-024-53689-1