Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Нові клінічні рекомендації забезпечують комплексну діагностику хвороби Альцгеймера

24 грудня, 2024

Нові клінічні рекомендації забезпечують комплексну діагностику хвороби Альцгеймера

Нові клінічні рекомендації забезпечують комплексну діагностику хвороби Альцгеймера

Спеціальний випуск журналу Alzheimer's & Dementia висвітлює нову клінічну інструкцію від Асоціації Альцгеймера щодо діагностичної оцінки, тестування і консультування пацієнта з підозрою на хворобу Альцгеймера та пов’язаних із нею розладів (ADRD – Alzheimer's disease related dementias). До таких розладів відносять деменцію з тільцями Леві, лобно-скроневу лобарну дегенерацію, судинні когнітивні розлади та деменції, а також безліч інших станів, які можуть спричинити або суттєво сприяти когнітивно-поведінковим порушенням.

Нова настанова створює для клініцистів триетапну діагностичну формулу, яка включає такі пункти:

  • когнітивний функціональний статус: загальний рівень порушення, наприклад, легкі когнітивні порушення або деменція;
  • когнітивно-поведінковий синдром: суб’єктивні симптоми, які відчуває людина (наприклад, порушення мовлення та втрата пам’яті з депресією);
  • імовірне(-і) захворювання головного мозку або стан(-и), що спричиняють симптоми хвороби Альцгеймера та пов’язаних із нею розладів.

«У цій настанові ми розширюємо рамки попередніх рекомендацій, надаючи інструкції для практикуючих клініцистів... Ми окреслюємо кроки, пов’язані з отриманням інформації про симптоми та обстеження, після чого проводять різноманітні діагностичні тести, адаптовані до пацієнта, і підсумовуємо найкращі методи щодо правильної диференційної діагностики», – розповідає Бред Дікерсон, один із членів комісії, що створювала настанову. Дікерсон є доктором медичних наук, директором відділу лобно-скроневих захворювань Массачусетської загальної лікарні та професором неврології Гарвардської медичної школи.

У липні 2024 року робоча група, скликана Асоціацією Альцгеймера, опублікувала «Переглянуті критерії діагностики та визначення стадії хвороби Альцгеймера». В оновлених міжнародних рекомендаціях визначено біомаркери плазми крові для діагностики пацієнтів із симптомами хвороби. Науковці окреслили три основні категорії діагностичних біомаркерів: основні маркери нейропатологічних змін (специфічних для хвороби Альцгеймера); неосновні маркери, не характерні для пацієнтів із хворобою Альцгеймера, але важливі для запалення, імунної активації або нейродегенерації; маркери поширених супутніх патологій, не пов’язаних із хворобою Альцгеймера (наприклад, цереброваскулярна хвороба та нейрональна α-синуклеїнова хвороба).

Джерело: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.14333