24 грудня, 2024
Нові клінічні рекомендації забезпечують комплексну діагностику хвороби Альцгеймера
Спеціальний випуск журналу Alzheimer's & Dementia висвітлює нову клінічну інструкцію від Асоціації Альцгеймера щодо діагностичної оцінки, тестування і консультування пацієнта з підозрою на хворобу Альцгеймера та пов’язаних із нею розладів (ADRD – Alzheimer's disease related dementias). До таких розладів відносять деменцію з тільцями Леві, лобно-скроневу лобарну дегенерацію, судинні когнітивні розлади та деменції, а також безліч інших станів, які можуть спричинити або суттєво сприяти когнітивно-поведінковим порушенням.
Нова настанова створює для клініцистів триетапну діагностичну формулу, яка включає такі пункти:
- когнітивний функціональний статус: загальний рівень порушення, наприклад, легкі когнітивні порушення або деменція;
- когнітивно-поведінковий синдром: суб’єктивні симптоми, які відчуває людина (наприклад, порушення мовлення та втрата пам’яті з депресією);
- імовірне(-і) захворювання головного мозку або стан(-и), що спричиняють симптоми хвороби Альцгеймера та пов’язаних із нею розладів.
«У цій настанові ми розширюємо рамки попередніх рекомендацій, надаючи інструкції для практикуючих клініцистів... Ми окреслюємо кроки, пов’язані з отриманням інформації про симптоми та обстеження, після чого проводять різноманітні діагностичні тести, адаптовані до пацієнта, і підсумовуємо найкращі методи щодо правильної диференційної діагностики», – розповідає Бред Дікерсон, один із членів комісії, що створювала настанову. Дікерсон є доктором медичних наук, директором відділу лобно-скроневих захворювань Массачусетської загальної лікарні та професором неврології Гарвардської медичної школи.
У липні 2024 року робоча група, скликана Асоціацією Альцгеймера, опублікувала «Переглянуті критерії діагностики та визначення стадії хвороби Альцгеймера». В оновлених міжнародних рекомендаціях визначено біомаркери плазми крові для діагностики пацієнтів із симптомами хвороби. Науковці окреслили три основні категорії діагностичних біомаркерів: основні маркери нейропатологічних змін (специфічних для хвороби Альцгеймера); неосновні маркери, не характерні для пацієнтів із хворобою Альцгеймера, але важливі для запалення, імунної активації або нейродегенерації; маркери поширених супутніх патологій, не пов’язаних із хворобою Альцгеймера (наприклад, цереброваскулярна хвороба та нейрональна α-синуклеїнова хвороба).
Джерело: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.14333