Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Дослідники створили революційний матеріал, що прискорює відновлення нейронів

23 січня, 2025

Дослідники створили революційний матеріал, що прискорює відновлення нейронів

Дослідники створили революційний матеріал, що прискорює відновлення нейронів

Новий електрично активний трансплантований матеріал допомагає відновити нервові клітини в головному та спинному мозку. Така інновація може змінити перспективи одужання пацієнтів, які отримали травми нервової системи або страждають від нейродегенеративних патологій, наприклад, хвороб Альцгеймера або Паркінсона. 3D-п’єзоелектричний целюлозний композит, винайдений британськими фахівцями з Університету Бата та Кільського університету, використовується як індивідуальний каркас, через який нервові стовбурові клітини точно досягають травматизованих ділянок.

Композитний матеріал виготовлено із целюлози та п’єзокерамічних частинок. Каркаси, які створюють за допомогою матеріалу, виглядають як маленькі паперові трубочки, що можна виготовляти індивідуально для кожного пацієнта. Ключ до клінічного потенціалу композиту – його універсальність, багатофункціональність, а використання целюлози – широкодоступного структурного компонента рослин і водоростей – означає, що матеріал є екологічно чистим і доступним для масштабного виробництва.

Структура каркаса оптимізована для стимуляції росту клітин у певному напрямку, водночас відновлюючи електричні шляхи, які передають сигнали нервовою системою. Головним джерелом для відновлення структур організму є нейрональні стовбурові клітини. Окрім того, матеріал має пористу структуру, тому в ньому є простір для природного зростання нових клітин. Окремою перевагою є те, що композит піддається біологічному розкладанню за участю ферментів, тому пацієнти не потребуватимуть додаткових втручань.

«Як і у випадку з будь-якою новою медичною технологією, ще потрібно зробити багато кроків, щоб перемістити її з лабораторного столу до ліжка пацієнтів, але нас надихає те, що ми змогли створити новий, складний і стійкий композит, який поєднує кілька бажаних якостей…», – ділиться один з авторів Хаміде Ханбарех. Для точного визначення ділянки імплантування науковці планують використовувати комп’ютерну томографію. Зараз у вчених грандіозні плани на майбутнє: уже плануються клінічні випробування на біосумісність із людським організмом і ефективність матеріалу.

Джерело: https://www.cell.com/cell-reports-physical-science/fulltext/S2666-3864(24)00682-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS2666386424006829%3Fshowall%3Dtrue