20 лютого, 2025
18-річна ремісія: як терапія CAR-T встановлює нову віху в лікуванні нейробластом
У новому дослідженні, опублікованому в Nature Medicine, лікарі повідомляють про успішне лікування пацієнтів із нейробластомою за допомогою CAR-T-клітинної терапії. Химерні рецептори антигенів (CAR) – це рецепторні білки, які були сконструйовані, щоб надати Т-клітинам нову здатність націлюватися на специфічний антиген. Рецептори є химерними, оскільки поєднують функції зв’язування антигену та активації Т-клітин в одній структурі. Стандартний метод використання рецепторів полягає в тому, щоб зібрати Т-клітини у пацієнтів, генетично змінити їх, а потім отримані Т-клітини CAR застосувати для лікування патологічних станів хворих.
Зараз 6 видів CAR-T-клітинних терапій були схвалені Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) для лікування лімфом, лейкемії та множинної мієломи. Хоча CAR-T-клітинна терапія показує успішні результати лікування гемобластозів, цей підхід обмежений у своїй здатності боротися із солідними пухлинами. Деякі із цих обмежень включають вибір антигену, переносимість і безпеку, які вимагають додаткових досліджень для вдосконалення конструкції CAR-T. Останні висновки вчених створюють важливе підґрунтя для отримання нового безпечного та ефективного методу лікування.
Нейробластома є нейрональною пухлиною високого ступеня злоякісності. Цей тип новоутворень переважно вражає дітей віком до п’яти років і пов’язаний із високою частотою рецидивів. Між 2004 і 2009 роками дослідники провели першу фазу клінічних випробувань. Активовані Т-клітини були сконструйовані так, щоб націлюватися на дісіалогангліозид 2 (GD2), білок, який надмірно експресується у клітинах нейробластоми. Для терапії використовували не лише стандартні Т-клітини, а і специфічні Т-клітини до вірусу Епштейна-Барр, які були навчені розпізнавати та атакувати пухлину.
У науковій розвідці взяли участь 19 дітей, 11 з яких мали активний рецидив нейробластоми. Після інфузії трансген CAR залишався виявленим у крові пацієнтів протягом понад 192 тижнів. Аби розширити ці результати, дослідники поточного дослідження надають довгострокові дані спостереження через 13-18 років після терапії. 12 учасників померли від двох місяців до семи років після інфузії через рецидив нейробластоми. Цікавим для лікарів є випадок пацієнтки, яка перебувала у стані повної ремісії протягом 18 років після лікування. Імунне дослідження всіх пацієнтів допомогло точно встановити: метод CAR-T створив приблизно однакову протипухлинну активність у хворих. Окрім того, на думку вчених, імовірною причиною смерті 12 учасників були вроджені особливості функціонування захисних механізмів, на які неможливо вплинути.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s41591-025-03513-0