Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Технологія стимуляції мозку, схвалена FDA, пропонує якісне лікування хвороби Паркінсона

2 березня, 2025

Технологія стимуляції мозку, схвалена FDA, пропонує якісне лікування хвороби Паркінсона

Технологія стимуляції мозку, схвалена FDA, пропонує якісне лікування хвороби Паркінсона

Починаючи із 24 лютого 2025 року, люди із хворобою Паркінсона мають новий варіант лікування завдяки схваленню новаторської технології Управлінням з контролю за продуктами і ліками США (FDA). Для методу, відомому як адаптивна глибока стимуляція мозку (aDBS), використовують імплантований пристрій, який постійно контролює ознаки розвитку симптомів хвороби Паркінсона. Коли імплантат виявляє певні моделі мозкової активності, він подає точно відкалібровані електричні імпульси, які регулюють поведінку та рухи хворого. Пристрій був створений передовою американською компанією Medtronic, що займається медичним обладнанням.

Хвороба Паркінсона вражає близько 10 мільйонів людей у всьому світі; вона виникає через втрату нейронів, що виробляють дофамін, нейромедіатор, відповідальний за контроль руху. Лікування зазвичай починається з леводопи, препарату, який замінює дофамін, однак надлишок медіатора в мозку під час дії засобу може спричинити неконтрольовані рухи – дискінезію. Новий пристрій працює за допомогою двох протилежних алгоритмів, що контролюють субталамічне ядро, яке відповідає за проведення імпульсів від дофамінергічних нейронів.

«Швидкий» алгоритм виявляє патологічну активність, пов’язану із симптомами, і негайно пригнічує її. «Повільний» алгоритм забезпечує постійну стимуляцію, яка підтримує нормальну мозкову активність пацієнта. aDBS є значним кроком уперед, якщо порівнювати з доступною до цього безперервною стимуляцією (cDBS). cDBS використовували для полегшення проявів хвороби Паркінсона з моменту схвалення FDA у 1999 році. aDBS, на відміну від cDBS, може відчувати та коригувати, коли мозкова активність пацієнта змінюється, що часто трапляється під час прийому пацієнтом леводопи. Постійний моніторинг aDBS також дозволяє згладжувати піки та спади мозкової активності, запобігаючи таким симптомам, як скутість і мимовільні рухи, ще до їх появи.

Уперше «швидкий» алгоритм було винайдено понад 10 років тому, у 2013 році, під час співпраці двох дослідників – Саймона Літтла (Каліфорнійський університет) та Пітера Брауна (Оксфордський університет). Літтл очікує, що в майбутньому штучний інтелект полегшить персоналізоване налаштування алгоритмів. Така технологія також зможе усунути інші симптоми хвороби Паркінсона, наприклад, депресію та порушення сну. Зараз учені вивчають, як використовувати персоналізовану стимуляцію мозку для лікування депресії, хронічного болю та обсесивно-компульсивного розладу. Офіційне схвалення FDA дає імпульс розвитку DBS для лікування цих захворювань.

Джерело: https://www.ucsf.edu/news/2025/02/429506/new-treatment-can-adjust-parkinsons-symptoms-real-time