25 квітня, 2025
Дослідники повідомляють про останні кроки перед початком клінічних випробувань вакцини проти білка тау – причини хвороби Альцгеймера

Дослідники з Університету Нью-Мексико (США) сподіваються найближчим часом розпочати клінічні випробування нової вакцини на людях. Експериментальний препарат запобігає накопиченню патологічного тау-білка в мозку, пов’язаного із хворобою Альцгеймера. У новій статті, опублікованій у журналі Alzheimer's & Dementia, команда вчених під керівництвом Кірана Бхаскара, професора кафедри молекулярної генетики та мікробіології університету, виявила, що вакцина викликала стійку імунну відповідь як у мишей, так і у приматів.
Тау – це природний білок, який допомагає стабілізувати нейрони, але після процесу фосфорилювання він деформується та видаляється з нейронів у позаклітинний простір. Після цього з аномально згорнутого тау утворюються клубки, характерні для хвороби Альцгеймера та інших нейродегенеративних захворювань. Існує кілька схвалених методів лікування препаратами, які знижують рівень β-амілоїду, ще одного білка, пов’язаного із хворобою Альцгеймера, але вони мають лише помірний вплив на прогресування хвороби. Такі суттєві обмеження в лікуванні змушують учених шукати доступні способи, які запобігають накопиченню тау.
Активна імунотерапія, розроблена в університеті, генерує антитіла, які зв’язуються із pT181, ділянкою зміненого білка тау. 2019 року Бхаскар та його колеги вперше повідомили, що коли вакцину вводили мишам з аналогом людської хвороби Альцгеймера, тварини генерували специфічні антитіла. Ці імуноглобуліни зменшували ступінь накопичення тау та покращували результати гризунів під час тестів для оцінки когнітивних здібностей. Нова стаття розширює ці висновки: вакцина викликала сильну імунну відповідь у двох інших ліній мишей, які мають гени, відповідальні за утворення тау в людей. Окрім того, препарат також продемонстрував успіх після введення макакам, приматам, чия імунна система та мозок дуже нагадують людські.
Вакцина була розроблена з використанням вірусоподібних частинок (VLP). VLP є вірусами, ДНК яких було видалено, що робить їх нешкідливими. Фрагменти білків – у цьому випадку pT181 – можуть бути прикріплені до поверхні знешкоджених вірусних частинок, які активують імунні клітини. «Оскільки доведено ефективність вакцини на приматах, я думаю, що це наближає нас до клінічних випробувань», – повідомив Бхаскар, додавши, що він і його колеги шукають фінансування для початку першої фази випробувань.
Джерело: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/alz.70101