27 квітня, 2025
Точна діагностика: аналіз спинномозкової рідини допомагає встановити хворобу Паркінсона

Хвороба Паркінсона (ХП) – це нейродегенеративний розлад, який зазвичай діагностується на пізній стадії на основі клінічних симптомів. Ключовими ознаками ХП є м'язова ригідність, гіпокінезія, тремор і постуральна нестійкість, що свідчить про серйозне та незворотне пошкодження нейронів, що виробляють медіатор дофамін. Крім того, діагностика є важкою та часто неправильною, оскільки хвороба має різні форми, а симптоми збігаються з іншими захворюваннями. Працівники Рурського університету в Бохумі (Німеччина) спільно з ученими біотехнологічної компанії betaSENSE виявили біомаркер у спинномозковій рідині, який допомагає з точністю близько 90 % діагностувати ХП на ранній стадії, а також дозволяє відстежувати прогресування захворювання та ефект від терапії.
Альфа-синуклеїн – це невеликий білок, який фізіологічно присутній у нейронах і бере участь у регуляції вивільнення нейромедіаторів (зокрема, дофаміну). За хвороби Паркінсона альфа-синуклеїн втрачає свою нормальну конформацію та утворює агрегати, які накопичуються всередині нейронів у вигляді тілець Леві – патогномонічної ознаки захворювання. Ці утворення порушують функцію мітохондрій, синаптичну передачу і транспорт речовин в аксоні. Такі патологічні зміни призводять до загибелі дофамінергічних нейронів у чорній речовині середнього мозку, що зумовлює класичні симптоми хвороби Паркінсона. Окрім того, альфа-синуклеїн може передаватись між нейронами, що пояснює поступове поширення патологічного процесу й погіршення рухової функції в пацієнтів.
У двох незалежних клінічних дослідженнях 134 учасників учені довели, що альфа-синуклеїн ліквору є чутливим і високоспецифічним біомаркером для діагностики хвороби Паркінсона. Випробування проводилися за допомогою запатентованої технології iRS (імуноінфрачервоний датчик) від betaSENSE. Компанія вже успішно впровадила технологію iRS для діагностики хвороби Альцгеймера: дослідники визначили, що специфічний біомаркер може вказувати на ризик розвитку хвороби з точністю до 17 років до клінічного діагнозу. «Тепер ми перенесли цей підхід до хвороби Паркінсона щодо неправильного згортання альфа-синуклеїну», – підкреслює професор Клаус Герверт, генеральний директор betaSENSE. Зараз учені планують більш масштабні дослідження та готуються до комерціалізації свого винаходу.
Джерело: https://medicalxpress.com/news/2025-04-spinal-fluid-biomarker-early-accurate.html