Головна Новини Неврологія та нейрохірургія Очі - дзеркало душі: чи можна діагностувати хворобу Паркінсона шляхом обстеження сітківки?

4 травня, 2025

Очі - дзеркало душі: чи можна діагностувати хворобу Паркінсона шляхом обстеження сітківки?

Очі - дзеркало душі: чи можна діагностувати хворобу Паркінсона шляхом обстеження сітківки?

Чи можливо діагностувати хворобу Паркінсона (ХП) за допомогою простого обстеження сітківки? Дослідники з Університету Лаваль (Квебек, Канада) виявили, що сітківка пацієнтів із ХП реагує на світлові подразники не так, як у здорових людей. Патологія зазвичай діагностується, коли до лікаря звертаються через проблеми з руховими функціями, наприклад, тремором. «На цей момент захворювання існує вже кілька років, і вражені нейрони вже залучені в незворотний дегенеративний процес. Ось чому важливо знайти біомаркери, які виявляють хворобу Паркінсона на ранній стадії захворювання», – пояснює керівник дослідження Мартін Левеск, професор Університету та дослідник Центру досліджень мозку CERVO.

Окрім рухових порушень, ХП також проявляється низкою нерухових симптомів: порушеннями сну, когнітивними змінами, депресією та вегетативною дисфункцією. Деякі із цих станів можуть виникати до появи рухових симптомів, наприклад, нюхова дисфункція та розлад швидкого руху очей уві сні можуть бути предикторами ХП. Такі вади зору, як знижена контрастна чутливість, порушення розрізнення кольорів та дефіцит візуальної обробки, уже понад 30 років вивчаються дослідниками як можливі маркери хвороби Паркінсона. Ці розлади можуть виникати через дисфункцію сітківки, що робить електроретинографію (ЕРГ) перспективним інструментом для виявлення ранньої стадії цього захворювання.

ЕРГ – це неінвазивний метод, під час якого вимірюють електричну активність сітківки у відповідь на світло й широко використовують у клінічних та дослідницьких умовах для оцінки її функції. Щоби вивчити потенціал ЕРГ, дослідницька група залучила 20 людей, у яких хвороба Паркінсона була діагностована менше 5 років тому. «Ми розмістили електрод на нижній повіці кожного учасника і записали реакцію їхньої сітківки на серію спалахів різної інтенсивності, частоти та кольору. Ми зробили те саме з людьми того ж віку, але без захворювання. Результати, які ми отримали у людей із хворобою Паркінсона, мали чітку особливість, порівнюючи з результатами контрольної групи», – пояснює професор Левеск.

Дослідницька група провела аналогічні тести на лабораторних гризунах із моделлю ХП. «Ми використовували молодих мишей, у яких ще не спостерігалися жодні рухові ознаки захворювання. Знову ж таки, ми отримали різні реакції у модельних тварин із хворобою Паркінсона. Це свідчить про те, що функціональні прояви хвороби Паркінсона можна виявити на ранній стадії захворювання за допомогою дослідження сітківки», – підсумовує Левеск. Оскільки ХП найчастіше трапляється в людей старше 60 років, регулярне функціональне обстеження сітківки із 50 років може стати новим стандартом неврології.

Джерело: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0969996125000889?via%3Dihub