6 травня, 2025
Американські хірурги повідомляють про перше успішне видалення пухлини хребта через трансорбітальний доступ

Команда вчених під керівництвом нейрохірурга Мохаммеда А. М. Лабіба (Медичний центр Університету Меріленду, США) успішно видалила рідкісну ракову пухлину, що оточує хребет і спинний мозок, застосовуючи доступ через очну ямку пацієнтки. Хоча хірурги іноді використовують трансорбітальний доступ до пухлин мозку та приносових пазух, це перший випадок, коли його було застосовано для видалення пухлини хребта. У цьому випадку в 19-річної дівчини була пухлина кістки, яка називається хордомою і розташовується у хребті. У Сполучених Штатах щороку діагностується лише близько 300 хордом.
«Пухлина була обгорнута навколо хребта та спинного мозку пацієнтки і вклинена в її шийні хребці, трохи нижче основи черепа, – розповідає Лабіб. – Пройшовши через дно очниці, ми змогли видалити пухлину, яку інакше було б дуже важко та ризиковано вирізати». Спроба дістатися до пухлини зі спини могла призвести до пошкодження спинного мозку, тому хірурги скористалися трансорбітальним доступом. Окрім того, фахівцям вдалося уникнути пошкодження ключових структур, таких як євстахієва труба та кровоносні судини, яремної вени і внутрішньої сонної артерії, а також нервів, що контролюють ковтання та мовлення.
Окрім пухлини хребта, у пацієнтки також була велика хордома, яка обплітала стовбур мозку – критично важливу структуру, що контролює дихання, серцевий ритм, артеріальний тиск та інші життєві функції. Під час двох окремих процедур хірурги Університету видалили частину пухлини, відкривши череп за допомогою традиційної краніотомії, а потім видалили решту, отримавши доступ до цієї області через ніс. Як трансорбітальна, так і ендоназальна процедури передбачали використання ендоскопа – тонкої освітленої трубки з камерою на кінці.
Доктор Лабіб назвав очну ямку «третьою ніздрею» під час своїх попередніх експериментів. Окрім трьох операцій минулої весни, пацієнтка, Карла Флорес, якій зараз 20 років, пройшла лікування протонною променевою терапією, щоби знищити будь-які залишки пухлинних клітин. Нейрохірург також зрощував хребці C1 та C2 на шиї Флорес для стабілізації хребта. «Карла почувається дуже добре. Я радий, що завдяки скоординованим зусиллям багатопрофільної команди вона досягла такого успішного результату», – підсумовує Лабіб, зазначивши, що в пацієнтки залишилися лише проблеми з рухом лівого ока внаслідок пошкодження нерва пухлиною.
Джерело: https://www.washingtonpost.com/science/2025/05/04/spinal-tumor-eye-socket-surgery-first/