Головна Новини Офтальмологія Чи допоможе огляд очного дна точно передбачити ризик інсульту?

16 січня, 2025

Чи допоможе огляд очного дна точно передбачити ризик інсульту?

Чи допоможе огляд очного дна точно передбачити ризик інсульту?

Судинні особливості на шарі світлочутливої тканини в задній частині ока – сітківці – можуть передбачити ризик інсульту людини так само точно, як і традиційні фактори ризику. Додатковою перевагою для клініцистів є відсутність необхідності проведення численних інвазивних лабораторних тестів, показує дослідження, проведене об’єднаною командою офтальмологів і кардіологів із різних наукових центрів Австралії, США та Китаю.

Учені з’ясували, що огляд очного дна, під час якого автоматизовано аналізуються 29 індикаторів здоров’я судин, є практичним і легко реалізованим підходом для оцінки ризиків інсульту. Гостре порушення мозкового кровообігу вражає приблизно 100 мільйонів людей у всьому світі, і щороку помирають 6,7 мільйонів із них, тому лікарі потребують нових методів для прогнозування патології та вчасного втручання.

Відомо, що складна судинна мережа сітківки має спільні анатомічні та фізіологічні особливості із судинною системою мозку. Така морфологічна спільність робить очне дно ідеальним кандидатом для оцінки шкоди від системних захворювань, наприклад, діабету або гіпертонічної хвороби. Проведення офтальмоскопії не вимагає особливих навичок і нерідко застосовується навіть під час первинного огляду пацієнта.

Огляд очного дна для прогнозування ризику інсульту не був детально вивчений через різні, іноді протилежні результати досліджень. Проте штучний інтелект (ШІ), а саме нова система оцінки здоров’я мікросудин на основі сітківки (RMHAS), створив можливості для ідентифікації біологічних маркерів, які можуть точно прогнозувати ризик інсульту без необхідності інвазивних лабораторних тестів.

Щоби дослідити свій підхід, учені визначили 29 показників у 5 категоріях судинної будови сітківки на зображеннях очного дна 45 161 учасника. 5 категорій включали калібр (довжина, діаметр, співвідношення), щільність, звивистість, кут розгалуження та складність вен і артерій. Окрім того, науковці додатково враховували потенційно впливові фактори ризику: демографічні та соціально-економічні чинники, спосіб життя і параметри здоров’я, включно з артеріальним тиском, рівнем холестерину, HbA1c (показник рівня глюкози) і вагу (ІМТ).

За середній період моніторингу 12,5 років у 749 учасників стався інсульт. Результати показали, що аналіз сітківки ока за допомогою ШІ був таким же хорошим прогностичним показником, як і використання лише традиційних факторів ризику для прогнозування інсульту. Зараз необхідні додаткові дослідження складних патофізіологічних процесів, пов’язаних з інсультом і зображенням очного дна.

Джерело: https://heart.bmj.com/content/early/2025/01/03/heartjnl-2024-324705