Головна Новини Офтальмологія Чи може високий рівень «хорошого» холестерину збільшити ризик глаукоми в людей середнього віку?

6 лютого, 2025

Чи може високий рівень «хорошого» холестерину збільшити ризик глаукоми в людей середнього віку?

Чи може високий рівень «хорошого» холестерину збільшити ризик глаукоми в людей середнього віку?

«Хороший» холестерин (ліпопротеїди високої щільності – ЛПВЩ), який зазвичай вважається корисним для здоров’я, може бути пов’язаний із підвищеним ризиком глаукоми, принаймні серед людей старше 55 років, свідчать результати великого обсерваційного дослідження, опублікованого в авторитетному виданні British Journal of Ophthalmology. Парадоксально, але «поганий» холестерин (ліпопротеїди низької щільності – ЛПНЩ), який зазвичай вважається шкідливим для здоров’я, може бути пов’язаний із меншим ризиком патології. За прогнозами, до 2040 року глаукома вразить близько 112 мільйонів людей.

Глаукома, нейродегенеративний розлад, що вражає сітківку, призводить до необоротної втрати зору через пошкодження гангліонарних клітин сітківки та зорового нерва. Невелике підвищення тиску, спричинене накопиченням внутрішньоочної рідини навколо рогівки, може викликати розвиток глаукоми. Відомо, що фактори ризику патології включають вік, етнічну приналежність, підвищення внутрішньоочного тиску, а також обтяжений сімейний анамнез.

ЛПВЩ є однією із п'яти основних груп ліпопротеїнів, складних частинок, що складаються з кількох білків, які транспортують усі молекули ліпідів. ЛПВЩ забирають надлишок холестеролу із судин і транспортують його в печінку, тому вважаються антиатерогенними. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) транспортують у різні органи холестерол, синтезований печінкою на «експорт». Високі рівні ЛПНЩ є важливим фактором ризику атеросклеротичного ураження судин.

Аномально високий рівень циркулюючих ліпідів у крові пов’язують із захворюваннями очей, такими як дегенерація жовтої плями та діабетична ретинопатія. Нещодавно опубліковані дослідження також вказують на зв’язок із глаукомою. Для цих висновків учені перевірили 400 229 учасників віком від 40 до 69 років. Усі вони заповнили анкету, пройшли інтерв’ю та стандартні аналізи крові. За їхнім здоров’ям стежили в середньому протягом 14 років, за цей час у 6868 (майже 2 %) розвинулася глаукома. Порівнюючи зі здоровими учасниками, хворі, як правило, були старшими, мали вищі рівні ЛПВЩ, але нижчі показники ЛПНЩ, а також вище співвідношення об’єму талії до стегон (центральне ожиріння).

Учені зробили висновок: «ЛПВЩ вважався «хорошим» холестерином протягом семи десятиліть. Однак це дослідження демонструє, що [його] високі рівні не завжди пов’язані зі сприятливим прогностичним результатом». Зараз невідомі точні механізми розвитку глаукоми за певних ліпідних змін, проте науковці планують подальше вивчення цього феномену. Головний їх висновок: потрібен регулярний контроль ліпідограми в усіх пацієнтів, особливо у тих, кому понад 55 років.

Джерело: https://bjo.bmj.com/content/early/2025/01/14/bjo-2024-326062