5 червня, 2018
Кишковий мікробіом та імунотерапія в пацієнтів із меланомою
За матеріалами конгресу Американського товариства клінічної онкології (ASCO), 1-4 червня 2018 р., м. Чикаго, США
Імунотерапія меланоми інгібіторами контрольних точок може забезпечувати тривалу виживаність без прогресування. Проте відповідь на імунотерапевтичні препарати відрізняється у різних пацієнтів, і пошуки можливостей покращення результатів лікування тривають.
Американські вчені вивчали, чи може кишковий мікробіом модулювати відповідь на імунотерапію. У 26 пацієнтів із меланомою 3-4 стадії було отримано зразки випорожнень до початку імунотерапії (іпілімумаб, ніволумаб, пембролізумаб або іпілімумаб + ніволумаб). Для визначення таксономічного складу використали секвенування 16S рРНК. Протягом періоду спостереження, що тривало від 3 до 18 міс, захворювання прогресувало в 12 пацієнтів. Більш високе різноманіття кишкового мікробіому асоціювалося з тенденцією до зниженого ризику прогресування (відносний ризик – ВР – 0,40; р=0,09). Щодо окремих представників кишкового мікробіому значне зменшення ризику прогресування спостерігалося за високих рівнів Faecalibacterium prausnitzii (ВР 0,71; р=0,002), натомість із підвищеним ризиком були пов’язані Desulfovibrio spp. (ВР 1,24; р=0,02) та Ruminococcus gnavus (ВР 1,49; р=0,007).
Як зазначають автори, якісний і кількісний склад кишкового мікробіому корелює з відповіддю на імунотерапевтичні препарати, а отже, за допомогою модулювання мікрофлори кишечнику можна покращити результати імунотерапії.
Peters B. et al. Gut microbiome and immunotherapy response in melanoma patients. J Clin Oncol 36, 2018 (suppl; abstr 9675).
Тематичний номер «Онкологія» № 2 (53), травень 2018 р.