5 червня, 2018
Цінність 1-річної ФДГ-ПЕТ у визначенні відповіді на анти-PD‑1-терапію в пацієнтів із метастатичною меланомою
За матеріалами конгресу Американського товариства клінічної онкології (ASCO), 1-4 червня 2018 р., м. Чикаго, США
У пацієнтів із метастатичною меланомою імунотерапія моноклональними антитілами проти PD‑1 забезпечує високу клінічну активність, проте через відсутність надійних предикторів довготривалої відповіді оптимальна тривалість лікування не встановлена. Оскільки механізм дії імунотерапевтичних препаратів відрізняється від такого в цитотоксичних і таргетних агентів, з метою оцінювання відповіді може бути доцільним застосування альтернативних методів, зокрема позитронно-емісійної томографії з фтордезоксиглюкозою (ФДГ-ПЕТ).
Австралійські вчені проаналізували дані 118 пацієнтів із метастатичною меланомою, з яких 98% залишалися живими після 21 міс спостереження. Як анти-PD‑1-терапію хворі отримували пембролізумаб (50%), ніволумаб (13%) або комбінацію пембролізумабу з іпілімумабом, TVEC або епакадостатом (37%). Відповідь на лікування оцінювали за допомогою комп’ютерної томографії (КТ; критерії RECIST) та ПЕТ (критерії EORTC).
Через 1 рік від початку терапії повну відповідь за даними КТ мали 25% пацієнтів, тоді як за даними ФДГ-ПЕТ – 60% пацієнтів. Отже, порівняно з КТ ПЕТ може бути більш цінним інструментом для визначення доцільності продовження імунотерапії.
Tan A.A. Utility of 1-year FDG-PET (PET) to determine outcomes from anti-PD‑1 (PD1) based therapy in patients (pts) with metastatic melanoma (MM). J Clin Oncol 36, 2018 (suppl; abstr 9517).
Тематичний номер «Онкологія» № 2 (53), травень 2018 р.