Головна Новини Онкологія та гематологія Певний склад кишкового мікробіому може бути індикатором ризику розвитку раку товстої кишки

22 вересня, 2021

Певний склад кишкового мікробіому може бути індикатором ризику розвитку раку товстої кишки

Певний склад кишкового мікробіому може бути індикатором ризику розвитку раку товстої кишки

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі «Cell Host & Microbe», підвищена присутність певних бактерій у мікробіомі кишечника вказує на велику ймовірність малігнізації поліпів.

У своєму дослідженні доцент Медичної школи Вашингтонського університету William DePaolo спостерігав за 40 пацієнтами, які пройшли рутинну колоноскопію та у яких були взяті зразки біопсії біля поліпів, щоб ідентифікувати бактерії, присутні у більш високій кількості у хворих із поліпами, порівняно із пацієнтами без таких. Усі пацієнти були віком від 50 до 75 років, і 60 % із них – жінки.

«Нестримний ріст захворюваності на колоректальний рак є однією із головних проблем охорони здоров'я, але мало що відомо про склад і ролі мікробіоти, пов'язаної з передраковими поліпами», – йдеться в дослідженні.

Дослідницька група DePaolo виявила, що у біоптатах слизової оболонки пацієнтів із поліпами поширена неентеротоксигенна бактерія, Bacteroides fragilis.

У ході дослідження також було виявлено чіткі мікробні сигнатури, що відрізняють пацієнтів із поліпами від осіб без поліпів, і встановлена кореляція між кількістю B. fragilis у зразках і запаленням невеликих поліпів.

При більш детальному аналізі вчені виявили, що B. fragilis у пацієнтів із поліпами відрізняється за своєю здатністю викликати запалення у порівнянні з B. fragilis у людей без поліпів.

«Ідея полягає у тому, аби визначити, чи змінився мікробіом, і коли саме він змінився у хворих із колоректальним раком, – прокоментував W. DePaolo. – Можливо, мікробіом може підштовхнути поліп до малігнізації. Наші дані говорять про те, що для виживання в умовах, коли відбуваються метаболічні та запальні зміни, здоровий кишечник і пов'язані з ним бактерії можуть адаптуватися таким чином, що будуть сприяти запаленню, а не пригнічувати його».

Виявляється, тільки 5 % поліпів у товстій кишці насправді малігнізуються. За словами автора дослідження, поліпи, схоже, неодноразово розвиваються в одних і тих самих областях товстої кишки, і він припустив, що нові скринінги на рак товстої кишки можуть визначати ключові бактерії, що населяють кишечник, і кількість цього конкретного штаму B. fragilis до того, як передракові поліпи розвинуться.

William DePaolo підкреслив, що захворюваність на колоректальний рак щорічно зростає серед молодих пацієнтів. Доцільність доступного скринінгу, що дозволяє перевірити мікроби ще до появи поліпів, може стати ключовим фактором зниження захворюваності.

Джерело: Gut bacteria might be an indicator of colon cancer risk