12 листопада, 2021
Вплив на мішень протипухлинної терапії може погіршити перебіг хвороби
Останнім часом значні наукові та фінансові зусилля були зосереджені на розробці ліків, націлених на фермент Shp2 – фосфотирозинфосфатазу, функція якого полягає в тому, щоб видаляти фосфати із залишків тирозину, що впливає на передачу сигналів усередині клітин. Водночас Shp2 є першим ідентифікованим онкобілком у сімействі тирозинфосфатаз. Онкопротеїни – це білки, що кодуються онкогеном, який може викликати перетворення здорової клітини на пухлинну, якщо буде введений до неї. Вважається, що ліки, які пригнічують Shp2, будуть атакувати ракові клітини інакше, ніж інші методи лікування, даючи нову надію хворим на рак.
Але в новому дослідженні, опублікованому в журналі Cell Reports, дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США) розкривають раніше невідомі нюанси розвитку раку, що викликає побоювання та обережність щодо націлювання на Shp2. На їх думку, використання Shp2 як мішені протипухлинної терапії, мабуть, насправді погіршує перебіг хвороби, принаймні у разі гепатоцелюлярної карциноми (ГЦК).
Під час створення генно-інженерних моделей на мишах і виконання секвенування РНК однієї клітини вчені виявили, що Shp2 необхідний пухлинним клітинам для розвитку ГЦК, що підтвердило і зміцнило думку про те, що Shp2 є ідеальною мішенню для нових методів лікування раку.
Але також було виявлено, що видалення Shp2 із гепатоцитів дозволяє онкогену Myc різко прискорювати ріст ГЦК. Інгібування Shp2 викликає несподіване складне імуносупресивне середовище у печінці, яке порушує кліренс пухлинних клітин на ранній стадії захворювання та погіршує прогресування пухлини на пізніших стадіях.
Поширена думка, що рецидив пухлини відбувається через стійкість до протиракових препаратів, що у деяких випадках вірно. Але це дослідження демонструє, що саме первинне лікування, навіть якщо воно точно націлене на онкогенну подію в ракових клітинах, може спричинити появу онкогенної ніші, відповідальної за рецидив пухлини.
На думку дослідників, це відкриття вплине на лікування раку, оскільки і фармацевтична промисловість, і дослідницькі лабораторії вкладають величезні зусилля і ресурси в пошук і створення хімічних сполук, націлених на Shp2.