2 грудня, 2021
Чи може ацетилсаліцилова кислота подовжити виживання у пацієнтів із неоперабельним недрібноклітинним раком легень?
Згідно з новим дослідженням, проведеним вченими з Університету Чанг-Гун (Тайвань) та опублікованим у журналі BMC Cancer, застосування ацетилсаліцилової кислоти було пов’язано з більш тривалим загальним виживанням у людей із неоперабельним недрібноклітинним раком легень (НДРЛ).
Дослідники вивчили інформацію з бази даних Національного медичного страхування Тайваню щодо понад 38 000 пацієнтів із діагнозом НДРЛ за період із 2000 по 2012 р., серед яких майже 5000 осіб приймали ацетилсаліцилову кислоту на момент встановлення діагнозу.
Було виявлено, що медіана виживаності осіб, які приймали ацетилсаліцилову кислоту, становила 1,73 р. порівняно з 1,30 р. тих, хто не застосовував препарат. Також прийом ацетилсаліцилової кислоти був пов’язаний із більш тривалим загальним виживанням у коваріатному аналізі, що змінюється у часі.
Натомість попередні дослідження застосування ацетилсаліцилової кислоти ув пацієнтів з раком легень, проведені вченими з Королівського університету Белфаста (Ірландія) у 2015 р., не виявили жодних доказів захисного ефекту аспірину. Коментуючи результати колег, ірландські епідеміологи-онкологи зазначили, що потрібні додаткові популяційні дослідження зв’язку між вживанням ацетилсаліцилової кислоти та виживанням пацієнтів із раком легень, щоб визначити, чи є виправданими рандомізовані контрольовані дослідження у цій групі пацієнтів. Крім цього, вони зазначили, що будь-яку потенційну користь ацетилсаліцилової кислоти у пацієнтів з раком легень необхідно збалансувати з відомими побічними ефектами, пов’язаними з тривалим прийомом, зокрема, із шлунково-кишковими кровотечами.
Своєю чергою, дослідники з Тайваню зазначають, що незважаючи на необхідність майбутніх проспективних рандомізованих клінічних досліджень, ацетилсаліцилову кислоту можна розглядати як додаткове лікування неоперабельних пацієнтів з НДРЛ.