14 лютого, 2024
Препарат, який використовується для лікування кокаїнової залежності, може прокласти новий шлях для лікування раку товстої кишки
Нове передове дослідження, проведене Університетом Оттави, показало, що ваноксерин, препарат, спочатку розроблений для лікування кокаїнової залежності, може перешкоджати розвитку клітин колоректального раку, істотно перебудовуючи мережі критичних генів. Дослідники помітили, що ваноксерин має потужну дію, коли пригнічує активність ракових клітин у тканинах пацієнтів із раком товстої кишки та в пухлинах, імплантованих лабораторним тваринам. Він втручається в білок, який транспортує дофамін, і пригнічує фермент, який отримав назву G9a, в колоректальних пухлинах. Націлювання на G9a гістон метилтрансферази ефективно блокує можливості росту пухлинних клітин і подальшого їхнього метастазування.
Примітно, що пухлини, які лікують ваноксерином, стають більш сприйнятливими до атаки імунної системи через реактивацію стародавніх фрагментів вірусної ДНК, накопичених у геномі протягом еволюції. Цей висновок є досить вагомим, враховуючи, що колоректальні пухлини, як правило, демонструють слабку реакцію на стандартну імунотерапію. Дослідницька група спостерігала настільки мінімальну токсичність лікування ваноксерином під час тестування на здорових тканинах людини та миші, що вчені вважають, що їхня робота є безпечним способом усунення ракових клітин.
Колоректальний рак є другою у світі причиною смертей, пов’язаних із пухлинним процесом; він вважається «тихим раком», оскільки зазвичай не викликає симптомів на ранніх стадіях. Тоді як ризики зростають із віком, нові статистичні дані показують тривожне поширення патології серед молоді. Оскільки рак часто діагностують на пізніх стадіях, коли варіантів лікування мало, вкрай важливо відкрити нові методи боротьби з колоректальними пухлинними клітинами та пухлинами.
Джерело: https://www.nature.com/articles/s43018-024-00727-y