27 лютого, 2024
Учені винайшли нову стратегію пошуку та знищення стовбурових клітин лейкемії
Учені із City of Hope, однієї з найбільших у Сполучених Штатах організацій із дослідження та лікування раку, розробили інноваційний підхід до націлювання та знищення стовбурових клітин лейкемії, які важко ліквідувати. Для хворих на гострий мієлоїдний лейкоз (ГМЛ) характерні резистентність до ліків і часті рецидиви, тому цей метод терапії може забезпечити більш ефективний і менш токсичний підхід для літніх пацієнтів і осіб, яким протипоказана трансплантація стовбурових клітин – на сьогодні єдиний доступний засіб від ГМЛ.
Інтерферон типу II (IFNy), речовина, що виробляється імунними клітинами, порушує здатність стовбурових клітин ділитися та поширювати рак. Однак IFNy одночасно стимулює CD38, білок, який пригнічує здатність імунних клітин реагувати на інфекцію. Щоби подолати цю проблему, дослідники розробили антитіло до Т-клітин під назвою CD38-BIONIC, яке створює міст між Т-клітинами та стовбуровими клітинами лейкемії, що експресують CD38, дозволяючи імунній системі знищувати ракові клітини. Не менш важливо, що цей підхід не пошкодив здорові ранні стовбурові клітини крові або імунні клітини у тканинах людини та мишачих моделях ГМЛ.
Коли лейкемія вражає кістковий мозок, він виробляє аномальні ранні клітини крові, які називаються бластами і є CD38-позитивними. Вони швидко діляться, і на них легко націлити лікування. Навпаки, стовбурові клітини лейкемії, які призводять до раку, уперто протистоять лікуванню і є CD38-негативними. У поточному дослідженні CD38-BIONIC зв’язується із CD38-позитивними бластами. Це спонукає Т-клітини вивільняти IFNy, який перетворює незрілі стовбурові клітини лейкемії із CD38-негативних на CD38-позитивні. Сконструйоване антитіло трансформує всі клітини лейкемії, піддаючи їх лікуванню.
Незважаючи на терапію, нещодавно схвалену Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США, лише 30 % дорослих пацієнтів із ГМЛ виживають упродовж 5 років після встановлення діагнозу. У понад половини пацієнтів після лікування виникає рецидив, і стійкість до терапії залишається серйозною проблемою. Пацієнти часто повинні залишатися у стаціонарі, тому що їх кров та імунна система вражені онкологічним захворюванням.
Джерело: https://ashpublications.org/blood/article-abstract/doi/10.1182/blood.2023021570/515073/CD38-directed-single-chain-T-cell-engager-targets?redirectedFrom=fulltext