Головна Новини Онкологія та гематологія Малоінвазивна процедура може бути альтернативою операції на щитоподібній залозі

3 квітня, 2024

Малоінвазивна процедура може бути альтернативою операції на щитоподібній залозі

Малоінвазивна процедура може бути альтернативою операції на щитоподібній залозі

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Radiology, при лікуванні папілярної карциноми щитоподібної залози мікрохвильова абляція забезпечила менше ускладнень та кращу виживаність без прогресування захворювання, ніж хірургічне втручання. Найпоширеніший тип новоутворення щитовидної залози, папілярний рак (ПРЩ), часто має мультифокальний характер, що означає наявність двох та більше горбків або вузликів. Виникнення мультифокальності у випадках ПРЩ є особливо поширеним, приблизно від 23,5 % до 60 %.

Мультифокальний ПРЩ часто лікують за допомогою хірургічної резекції, коли залозу частково або повністю видаляють хірургічним шляхом. Таке втручання може вплинути на якість життя пацієнта через утворення рубців, необхідність довічної гормональної терапії та можливі ускладнення, наприклад, постійну захриплість або порушення функції щитовидної залози. Мікрохвильова абляція – мінімально інвазивна процедура, яка використовує тепло для знищення пухлин, на сьогодні перебуває на стадії попереднього дослідження та може стати життєздатною альтернативою хірургічному втручанню для багатьох пацієнтів.

Мікрохвильова абляція – це форма термічної абляції, під час якої використовують електромагнітні хвилі в енергетичному спектрі від 300 МГц до 300 ГГц для нагрівання тканин. Коливання полярних молекул викликає нагрівання через тертя, що в кінцевому підсумку спричиняє некроз тканин у солідних пухлинах. Раніше метод використовувався для лікування та/або паліації солідних пухлин у пацієнтів із нехірургічними випадками, проте зараз вчені розглядають ширше використання мікрохвильової абляції.

Дослідники спостерігали за 682 пацієнтами з мультифокальним ПРЩ I стадії, які отримували мікрохвильову абляцію або хірургічне втручання в 10 центрах у Китаї в період із травня 2015 року по грудень 2021 року. За 229 пацієнтами в групі мікрохвильової абляції та 453 пацієнтами в групі хірургічної резекції спостерігали в середньому протягом 20 та 26 місяців відповідно. Мікрохвильова абляція була пов’язана з такими ж показниками виживаності без прогресування, як і хірургічне втручання (п’ятирічний період виживання: 77,2 % проти 83,1 %), але з меншою кількістю ускладнень і більшим потенціалом для збереження функції щитовидної залози. Малоінвазивна процедура призвела до меншої втрати крові, меншої довжини розрізу та скорочення тривалості процедури і госпіталізації. Постійна захриплість (2,2 %) і гіпопаратиреоз (4,0 %) спостерігалися лише в групі хірургічної резекції.

Джерело: https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/radiol.230459