17 квітня, 2024
Тест, який виявляє фрагменти ДНК пухлини в сечі, може запропонувати ранній надійний скринінг раку голови та шиї
Дослідники з онкологічного центру Рогеля Мічиганського університету охорони здоров’я створили тест, який віднаходить фрагменти ДНК у сечі, вивільнені пухлинами голови та шиї. Тест потенційно може сприяти ранньому виявленню цього типу раку, який на сьогодні не має надійного методу скринінгу. Загальновідомо, що вірус папіломи людини (ВПЛ) є причиною раку шийки матки, але все частіше встановлюється, що він спричиняє рак ротової порожнини, горла та інших ділянок голови і шиї.
Використовуючи секвенування цілого генома, команда онкологів показала: безклітинні фрагменти ДНК, які вивільняються пухлинними клітинами, що фільтруються нирками із крові в сечу, є переважно ультракороткими, із менш ніж 50 парами основ. З огляду на їхній малий розмір, ці фрагменти можна пропустити за допомогою звичайних тестів рідкої біопсії сечі або крові для виявлення циркулюючої ДНК пухлини (ctDNA). У своєму дослідженні вчені надають докази на підтримку гіпотези про те, що звичайні аналізи не показують ультракороткі фрагменти, знайдені в сечі, оскільки вони призначені для націлювання на довші фрагменти ДНК. Біологи використали нетрадиційний підхід для розроблення аналізу сечі на ВПЛ-позитивні молекули та виявлення ctDNA раку шиї, створивши ультракороткий цифровий ПЛР-аналітичний тест.
Перебуваючи на стадії експериментів, цей тест уже був розповсюджений для дослідницьких цілей пацієнтам у радіусі 200 км від центру, що дозволило вченим зібрати численні дані про ефективність домашнього набору. Учасники збирають зразки сечі та відправляють їх до лабораторії, де тестування можна провести для виявлення наявності або відсутності маркерів раку голови і шиї. Одним із найважливіших результатів цього дослідження є те, що розроблений тест виявив рецидиви раку набагато раніше, ніж це зазвичай відбувається на основі клінічної візуалізації.
Хоча початкові дослідження були зосереджені на виявленні раку голови та шиї, у статті також описується новий метод, який можна застосувати для розширення тесту для встановлення інших видів раку. Наприклад, автори показують, що тест може виявити ctDNA в сечі пацієнтів із раком молочної залози та гострим мієлоїдним лейкозом. Крім того, ці типи тестів будуть легкими у використанні для пацієнтів, які потребують подальшого тестування після лікування, порівнюючи з аналізами крові.
Джерело: https://insight.jci.org/articles/view/177759