Головна Новини Онкологія та гематологія Нові ліки проти стійкого до лікування гострого мієлоїдного лейкозу

24 червня, 2024

Нові ліки проти стійкого до лікування гострого мієлоїдного лейкозу

Нові ліки проти стійкого до лікування гострого мієлоїдного лейкозу

Дослідники з Наукового коледжу Університету Пердью (Вест-Лафайетт, штат Індіана, США) розробили патентовану сполуку під назвою HSN748 для лікування резистентного до ліків гострого мієлоїдного лейкозу (ГМЛ). ГМЛ – це системне захворювання крові пухлинної природи, яке починається в кістковому мозку та іноді метастазує в центральну нервову систему, печінку, лімфатичні вузли, селезінку або яєчка. Експерименти довели, що HSN748 ефективно лікує мишей, хворих на стійкий до ліків ГМЛ, зі 100 % виживаністю через 120 днів. Результати дослідження були опубліковані у Journal of Clinical Investigation. Учені вже подали заявку на патент для захисту інтелектуальної власності, а зараз шукають інвесторів для майбутніх клінічних випробувань.

За оцінками Національного інституту раку, у 2024 році буде діагностовано 20 800 нових випадків ГМЛ, що становитиме 1 % нових випадків пухлинних захворювань у США. Він найчастіше діагностується в людей віком від 65 до 74 років, рідко може виникати у дітей. П'ятирічна  виживаність становить 31,9 %. Одним із найкращих препаратів, схвалених Управлінням із контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США для лікування ГМЛ, є гілтеритиніб (Xospata). Проте на фоні лікування ним у пацієнтів розвинулися генетичні мутації у ферменті під назвою FLT3, що робить ліки неефективними.

Учені ідентифікували інгібітори або блокуючі агенти, які спрямовані на мутації гена FLT3, найпоширенішу мутацію в ГМЛ. Для цього використовували тривимірну атомну структуру FLT3: HSN748 ідеально вписується в активний центр стійких до ліків мутантних ферментів. Усі тварини, яким були імплантовані стійкі до гілтеритинібу зразки ГМЛ, вижили до 120-го дня, жодна із тих, які отримували гілтеритиніб, не вижила після 120-го дня, що демонструє ефективність HSN748.

Поширеність гострого мієлоїдного лейкозу зросла за останнє десятиліття через збільшення старіння населення. В аналізах крові спостерігаються наявність бластних форм та лейкемічний провал, тобто гематологічний прояв, що характеризується присутністю бластних і зрілих форм за відсутності перехідних форм лейкоцитів, а також мієлобластів (30-90 % і більше) і сегментоядерних нейтрофілів. Головні принципи лікування полягають у використанні хіміотерапевтичних препаратів, променевої та імуномодулюючої терапії, в окремих випадках – це трансплантація кісткового мозку.

Джерело: https://www.jci.org/articles/view/169245