Головна Новини Онкологія та гематологія Лікування променевих опіків за допомогою гідрогелів з аспірином

14 серпня, 2024

Лікування променевих опіків за допомогою гідрогелів з аспірином

Лікування променевих опіків за допомогою гідрогелів з аспірином

Радіація є потужним інструментом для лікування раку, проте тривале опромінення може пошкодити шкіру. Радіаційні пошкодження болючі та підвищують шанси пацієнта на інфекцію і тривале запалення. Тепер дослідники з Американського хімічного товариства повідомляють про гідрогель з аспірином, який імітує багату поживними речовинами рідину між клітинами та прискорює загоєння шкіри, пошкодженої радіацією. У разі позитивних результатів подальших експериментів нова мазь може забезпечити ефективне та швидке загоєння ран у людей.

Більшість людей, які проходять променеву терапію, зазнають спричинених радіацією пошкоджень шкіри: від почервоніння і болю до виразок, некрозу та інфікування або сепсису. Є кілька способів лікування таких ран, серед яких найпоширеніші методи – це санація (хірургічне видалення пошкодженої шкіри) і гіпербарична оксигенація (вплив чистого кисню в середовищі під тиском). Пов’язки на рани, виготовлені з гідрогелів, набувають популярності, оскільки їх легко наносити, також вони забезпечують вологе середовище для загоєння, подібне до внутрішнього середовища тіла.

Гідрогелі на основі глікопептидів є особливо перспективними: у лабораторних експериментах і дослідженнях на тваринах нановолокнисті структури сприяли росту клітин і регулювали клітинну адгезію та міграцію. Дослідницька група під керівництвом Цзяміна Чжана запропонувала завантажити аспірин, поширений протизапальний препарат, у гідрогель на основі глікопептиду, щоби створити багатофункціональну ранову пов’язку для ушкоджень шкіри, спричинених радіацією.

Під час лабораторних тестів на культивованих клітинах виявили, що гідрогель з аспірином поглинає активні форми кисню, відновлює дволанцюгові розриви ДНК і пригнічує запалення, не впливаючи на ріст клітин. На мишачих моделях ушкоджень шкіри, спричинених радіацією, дослідники визначили, що тритижневе накладення мазі на рани прискорює загоєння – результат, який, за словами команди науковців, вказує на її потенціал для зменшення радіаційного ураження та сприяння одужанню людей.

Джерело: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsbiomaterials.4c00698