7 листопада, 2024
Комбінація фото- та хіміотерапії – ефективний спосіб боротьби з агресивними пухлинами
Пацієнтам із пізньою стадією раку часто доводиться проходити кілька циклів різних видів лікування, що може спричинити небажані побічні ефекти або недостатній терапевтичний ефект. Аби розширити можливості лікування для таких хворих, учені Массачусетського технологічного інституту розробили крихітні частинки, які можна імплантувати на місце пухлини, де вони забезпечуватимуть 2 типи терапії: теплову та хіміотерапію.
Новий підхід допоможе уникнути побічних ефектів, які часто виникають під час внутрішньовенного введення хіміотерапевтичних препаратів, а синергія двох методів може подовжити життя пацієнта, на відміну від однонаправленого лікування. Досліджуючи лабораторних тварин, науковці довели, що така терапія повністю ліквідувала пухлини в більшості істот і значно подовжила їхнє життя.
Пацієнти із прогресуючими пухлинами зазвичай проходять комплексне лікування, яке складається з хіміотерапії, хірургічного втручання та опромінення. Фототерапія – це новітній метод лікування, який передбачає імплантацію або ін’єкцію частинок, які нагріваються зовнішнім лазером; висока температура знищує пухлинні клітини, не пошкоджуючи здорові структури. Сучасні підходи до фототерапії у клінічних випробуваннях використовують наночастинки золота, які випромінюють тепло під впливом ближнього інфрачервоного світла.
Команда Массачусетського технологічного інституту шукала спосіб спільного проведення фото- та хіміотерапії, що, на думку науковців, могло б полегшити процес лікування для пацієнта та мати синергічний ефект. Учені вирішили використовувати неорганічний матеріал під назвою дисульфід молібдену як фототерапевтичний засіб. Цей матеріал дуже ефективно перетворює лазерне світло на тепло, що дозволяє застосовувати лазери малої потужності.
Щоб створити мікрочастинку, яка могла б забезпечити обидва способи лікування, поєднали дисульфід молібдену або з доксорубіцином, гідрофільним препаратом, або з віолацеїном, гідрофобним препаратом. Після цього створили кубічні частинки шириною 200 мікрометрів, які вводили біля пухлини. Під час кожного циклу нагрівання частинок використовували зовнішній лазер ближнього інфрачервоного діапазону. Цей лазер може проникати на глибину від кількох міліметрів до сантиметрів із локальним впливом на тканини.
Цикл лазерного лікування триває близько 3 хвилин. Протягом цього часу частинки нагріваються до 50 градусів за Цельсієм, що достатньо для знищення пухлинних клітин. Також за цієї температури полімерна матриця всередині частинок починає плавитися, вивільняючи частину хіміотерапевтичного препарату, що міститься всередині. Успішні результати експериментів на мишах відчиняють двері до майбутніх досліджень на більших тваринах. Учені вже готують протоколи наступних клінічних випробувань.
Джерело: https://interestingengineering.com/health/mit-dual-action-cancer-therapy