Головна Новини Онкологія та гематологія Учені вилікували рак 3 стадії без хіміотерапії за допомогою лабораторних вірусів: чому лікарі вважають такий підхід неетичним?

2 грудня, 2024

Учені вилікували рак 3 стадії без хіміотерапії за допомогою лабораторних вірусів: чому лікарі вважають такий підхід неетичним?

Учені вилікували рак 3 стадії без хіміотерапії за допомогою лабораторних вірусів: чому лікарі вважають такий підхід неетичним?

Вчена, якій вдалося вилікувати рак молочної залози, вводячи в пухлину віруси, вирощені в лабораторії, розпалила дискусію в науковому світі щодо етики самостійних експериментів. У 2020 році 49-річна Беата Галассі виявила, що має рак грудей на місці попередньої мастектомії. Це був другий рецидив ділянки після того, як жінці видалили ліву залозу, через що вона не бажала проходити ще один цикл хіміотерапії. Галассі, вірусологиня із Загребського університету в Хорватії, вивчила наявні дослідження та спробувала на собі експериментальні методи лікування.

Науковиця використовувала лікування, відоме як онколітична віротерапія (OVT), що допомогло їй залишатися в ремісії протягом 4 років. «Щоб опублікувати звіт, потрібен був сміливий редактор», – розповідає вона. OVT – це відносно новий метод лікування пухлин: учені використовують віруси для атаки на ракові клітини та стимулювання імунної відповіді. До цього часу більшість клінічних випробувань були зосереджені на пізніх стадіях метастатичного раку, але останнім часом відбувся зсув до ранніх стадій.

Один із видів цього методу, відомий як T-VEC, був схвалений у США для лікування метастатичної меланоми, але сьогодні жодна терапія OVT не підтверджена для лікування раку молочної залози на будь-якій стадії. Галассі вирішила націлити свою пухлину на два різних віруси поспіль – вірус кору та вірус везикулярного стоматиту. Обидва віруси можуть інфікувати тип клітин, з яких походить пухлина вченої, і їх раніше використовували для клінічних досліджень OVT.

Дослідниця вважала своїм обов'язком поділитися власними відкриттями. Однак вона зіткнулася із понад 12 відмовами в різних журналах – насамперед через статтю, яка містила самоексперименти. «Основним занепокоєнням завжди були етичні питання», – зазначає Галассі. Вона була особливо наполеглива після того, коли натрапила на огляд, який підкреслював цінність самоекспериментів. Занепокоєння, висловлене редакторами журналів, не здивувало Джейкоба Шеркова, професора права та медицини з Університету Іллінойсу, який вивчав етичність експериментів дослідників із вакцинами проти COVID-19.

За словами Шеркова, справа не в тому, що Галассі займалася самоекспериментами, однак, якщо поділитися цими висновками, можна спонукати інших відмовитися від традиційних методів лікування на користь подібних підходів. Особи, у яких діагностовано рак, можуть бути особливо схильні шукати лікування, яке не має наукового підтвердження. У науковій роботі наголошується, що самолікування вірусами, які борються з раком, «не має бути першочерговим підходом» у разі діагностики новоутворень.

Галассі не шкодує про самолікування чи наполегливу гонитву за публікацією. Вона вважає, що навряд чи хтось спробує скопіювати її роботу, оскільки лікування вимагає ґрунтовних наукових знань і навичок. Цей досвід надав дослідженням новий напрям: у вересні 2024 року вчена отримала фінансування на експерименти щодо використання OVT для лікування онкологічних патологій домашніх тварин.

Джерело: https://naukagovori.ba/beata-halassy-virologist-who-cured-her-cancer-with-experimental-therapy-promises-and-limitations-of-the-study/