Головна Новини Онкологія та гематологія Нова зброя проти раку: історія комбінованого проліку TTFA-Platin

6 січня, 2025

Нова зброя проти раку: історія комбінованого проліку TTFA-Platin

Нова зброя проти раку: історія комбінованого проліку TTFA-Platin

Одним із головних проривів у лікуванні пухлин є комбінована терапія – підхід, за якого використовують два або більше препаратів для ефективнішого знищення патологічних клітин. Учені з IISER Berhampur (Індійський інститут наукової освіти та досліджень у Берхампурі) синтезували комбінований препарат TTFA-Platin як нову цільову протипухлинну терапію. Їхня робота опублікована у виданні Journal of Medicinal Chemistry.

Проліки – це неактивна форма комбінованих препаратів, які активуються лише за наявності певних подразників, специфічних для ракових клітин. Пролік – це фактично ключ, розроблений спеціально для того, щоби відчинити лише одні двері, у цьому випадку – потрапити в патологічні клітини, не пошкодивши здорові. Використовуючи цю стратегію, дослідники синтезували TTFA-Platin, який поєднує два потужні препарати: TTFA (діє на мітохондрії, які є електростанцією клітини) і цисплатин (спричиняє пошкодження ДНК), відомий протипухлинний засіб, який зараз застосовують проти різних злоякісних новоутворень.

Цисплатин не здатний відрізнити здорові клітини від ракових, що призводить до токсичних побічних ефектів. Карбоплатин, більш досконала версія цисплатину, діє на патологічні структури, але дуже повільно. TTFA-Platin є проміжним препаратом, який зменшує побічні ефекти та водночас покращує загальну терапевтичну ефективність, ніж кожний препарат окремо. Під час досліджень TTFA-Platin активно взаємодіяв із різними біомолекулами, такими як ДНК і білки. Завдяки своїй тимчасово неактивній структурі препарат зберігав молекулярну цілісність упродовж тривалого часу, що дозволяє йому долати фізіологічні бар’єри та ефективно націлюватися на ракові клітини.

TTFA-Platin продемонстрував значну протипухлинну активність щодо групи поширених ракових клітинних ліній: MDA-MB-468 (молочна залоза), MiaPaCa-2 (підшлункова залоза), DU145 і PC3 (товста кишка). TTFA-Platin проникає в ракову клітину та вивільняє свої активні компоненти: TTFA і платину. Така активність порушує функцію мітохондрій, спричиняючи клітинний стрес, вивільняючи активні форми кисню та пошкоджуючи ДНК. Дослідження на тваринах уже показали, що TTFA-Platin був менш токсичним, порівнюючи із цисплатином і карбоплатином.

Джерело: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jmedchem.4c01545